Přeskočit na hlavní obsah

Nová příjezdová cesta k táborské zoo ulehčí lidem z okolí

Výrazné ulehčení lidem z okolí táborské zoologické zahrady přinese nová příjezdová cesta, která povede mimo zastavěné území. Stavba, kterou celou dle dohody s městem zaplatí zoo, začne už v červnu. Místo původně dohodnutého pouze zpevněného povrchu bude silnice asfaltová.

ZOO Tábor je nejnavštěvovanějším místem regionu, ročně k nám zavítá přes sto tisíc lidí. Jejich příjezd byl komplikací hlavně pro lidi z nejbližšího okolí, což se nyní změní. Návštěvníci naší zoo už nebudou projíždět pod okny rodinných domů, ale dostanou se k nám po nové pohodlné cestě mimo zástavbu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodal, že cesta oproti požadované zpevněné podobě nakonec získá asfaltový povrch.

Nová příjezdová cesta do táborské zoo povede mimo obydlenou oblast

Vybudování nové příjezdové cesty umožnila nedávná změna územního plánu, která umožní další rozvoj zoologické zahrady a budování nových výběhů pro zvířata. „Začít stavět můžeme díky rychlému vyřízení stavebního povolení. Všechna vyjádření a rozhodnutí jsme získali v nejkratším možném čase. Za tento konstruktivní přístup chci vedení města a jeho úředníkům velmi poděkovat,“ zdůraznil ředitel zoo Korec.

Fakt, že cesta vznikne v roce 2022, vyzdvihl starosta Tábora Štěpán Pavlík. „Jsme rádi, že se už letos podaří vybudovat přístupovou cestu do zoo mimo obydlenou část Větrov od radimovické silnice podél lesa. Oceňujeme také, že ji vedení zoo postaví na své náklady. Město považuje zoologickou zahradu za důležitý cíl cestovního ruchu. Zoo se také věnuje záchraně ohrožených druhů zvířat. Věříme, že vybudování nové příjezdové trasy odstraní problémy obyvatel Větrov, které souvisejí s intenzivní automobilovou dopravou skrz intravilán obce,“ prohlásil táborský starosta Pavlík.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Aktuálně je otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...