Přeskočit na hlavní obsah

Koupě nemovitosti ochrání i před vysokou inflací, tvrdí Korec z Ekospolu

Vysoká inflace, jakou od 90. let minulého století nepamatujeme, nepůsobí potíže jen kvůli rapidně rostoucím cenám zboží i služeb. Vrásky na čele dělá lidem i kvůli jejich úsporám, které znehodnocuje. Patnáctiprocentní inflace, ke které se pomalu blížíme, sebere z každých sto tisíc korun 15 tisíc. Jednou z mála bezpečných možností, jak tomu zabránit, je koupě nemovitosti, tvrdí pražský developer Evžen Korec a dodává, že růst jejich cen u nás dlouhodobě překonává inflaci.



Názorné je to podle něj například na pražském rezidenčním trhu. "Cena nového bytu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o pětinu, čímž překonala i současnou inflaci, která podle statistiků v dubnu činila 14,2 procenta. Nemovitosti ale zdražují napříč regiony a to včetně starších domů a bytů. Jejich koupě se proto vyplatí i za hranicemi hlavního města," říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Nemovitosti podle Korce vyhrávají i v porovnání s jiným typem investice, který Češi často vyhledávají – podílovými fondy. Podle Asociace pro kapitálový trh majetek Čechů v podílových fondech v letošním prvním čtvrtletí klesl o 6,5 miliardy korun. Nejvíce klesaly fondy smíšené, které kombinují investice do termínovaných vkladů, dluhopisů a akcií na kapitálovém trhu nebo do otevřených podílových fondů. Opačným směrem, tedy k růstu, zamířily mimo jiné fondy nemovitostní, což jen podtrhuje výhodnost investic do nemovitostí.

"Uvědomuje si to stále více individuálních investorů, kteří volí většinou byt jako nejvhodnější zajištění peněz proti jejich inflačnímu znehodnocení. Pokud koupený byt pronajmou, výnos se jim ještě zvýší. I proto se podíl investorů na celkovém počtu kupujících nových bytů zvětšuje a růst bude i v budoucnu," podotýká šéf Ekospolu Korec.

Vybrat vhodný byt, který přinese zhodnocení, prý není nic složitého. Stačí se držet jednoduchého Korcova pravidla, které říká, že cena menších bytů do 50 metrů čtverečních musí být maximálně dvacetinásobek ročního nájemného v daném místě. To podle developera platí univerzálně a ve všech lokalitách.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...