Přeskočit na hlavní obsah

Stavebnictví čekají těžké časy, soudí Korec z Ekospolu

Válka na Ukrajině, která patří k zásadním dodavatelům materiálů používaných ve stavebnictví, se v březnu do statistik příliš projevit nedokázala. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba ve třetím měsíci letošního roku meziročně přidala 8,2 procenta. "Nutno ale zdůraznit, že srovnávací základna s loňským rokem byla příliš nízká. Že stavebnictví brzdí, ukazuje meziměsíční srovnání. Březnová stavební produkce totiž v porovnání s letošním únorem klesla o 3,7 procenta. A bude hůř," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.



Vojenský konflikt na Ukrajině podle něj odkryl dva dlouhodobé problémy českého stavebnictví. "Jsou jimi výrazná závislost na ukrajinských pracovnících a dodávkách potřebných materiálů z této napadené země. Na trhu se už projevil kritický nedostatek některých zásadních věcí, jako je například ocel do výztuží staveb. Sehnat ji se často nedaří ani největším stavebním firmám se zavedenými dodavatelskými řetězci, protože ty současná válka přetrhala," tvrdí pražský developer.

"Stále více problematickou se ukazuje také dlouholetá závislost na pracovnících z Ukrajiny. Někteří zaměstnanci už dostali povolávací rozkaz, další na něj čekají. Pokud všichni odejdou, bude prakticky nemožné je nahradit. Češi o jejich dělnická místa zájem nemají a nemají pro ně ani potřebnou kvalifikaci. Hromadný odchod ukrajinských pracovníků by prakticky zastavil výstavbu většiny velkých staveb u nás," varuje Korec.

Některé velké stavební firmy, které jsou přitom tahounem celého sektoru, už anoncovaly zpoždění aktuálních staveb, jiné odstupují od vysoutěžených státních zakázek na infrastrukturu. V tomto ohledu proto příliš optimisticky nepůsobí ani statistika zahájených bytů, kterých podle ČSÚ v březnu v celé ČR meziročně přibylo 44,7 procenta. Naopak dokončilo se o 3,4 procenta nových bytů méně. Nejvíce bytů v rámci nové výstavby začaly firmy v březnu stavět ve Středočeském kraji (775 zahájených bytů), následuje Praha (704 zahájených bytů) a Jihomoravský kraj (430 zahájených bytů). Otázkou podle Korce je, kolik z nich stihnou stavební firmy dokončit včas.

"Stavebnictví na vnější podněty většinou reaguje s mírným zpožděním, je proto jasné, že i současné problémy se ještě více prohloubí. Pokud k nedostatku pracovníků a stavebního materiálu přidáme také neustále rostoucí ceny jak prací, tak i právě materiálu, dostaneme pěkně výbušný koktejl. Obávám se, že nás následující měsíce nic pozitivního nečeká, naopak stavebnictví bude opět hledat své dno," uzavírá šéf Ekospolu Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...