Přeskočit na hlavní obsah

Táborská zoo pokřtí novou knihu Báječná zoo, která popisuje život místních zvířat. Návštěvníky čeká autorské čtení, autogramiáda a spousta soutěží

Život zvířat v táborské zoologické zahradě je jedno velké dobrodružství. Nevěříte? Tak si přečtěte novou knihu Báječná zoo, která je plná zajímavých příhod zvířat bydlících v táborské zoo. Už tuto sobotu 7. května se uskuteční mimořádná událost – slavnostní křest za účasti autorů knihy Kamily a Petra Kopsovými, kteří z ní i přečtou pár úryvků a zájemcům jejich výtisk i podepíší. Šťastlivci mohou novou knihu vyhrát v některé ze soutěží, ostatní si ji mohou koupit v obchodě se suvenýry.



Knížka je primárně zaměřená na děti, ale přečíst si ji mohou všichni naši fanoušci. Je vhodná jako dárek i ke čtení pěkných příběhů před spaním. Kromě příběhů je kniha plná pěkných obrázků našich zvířat,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Knihu lze už nyní koupit přímo v areálu zoo ve stánku se suvenýry nebo na eshopu táborské zoo https://eshop.zootabor.eu/bajecna-zoo/.

Jako každá správná nově vydaná knížka se i tato dočká slavnostního křtu. Uskuteční se už tuto sobotu 7. května a pro účastníky je připravena spousta akcí. „Křest za přítomnosti obou autorů i ilustrátorky knihy začne už v deset hodin dopoledne, proto by si zájemci měli trochu přivstat, aby nic nepropásli. Součástí křtu bude i autorské čtení a autogramiáda. Vystaveny budou i kresby našich zvířat, které bude možné na místě vydražit. Výtěžek aukce půjde přímo zvířatům chovaným v táborské zoo. Velkým lákadlem jistě bude také mimořádná prohlídka zoo s komentářem autorů knihy, která se už nikdy opakovat nebude,“ láká na bohatý program mluvčí Sušanka.

Hlavně dětští návštěvníci se mohou po celý den zúčastnit spousty připravených soutěží o super ceny, nešťastnější získají vlastní výtisk nové knihy Báječná zoo.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Aktuálně je otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do české krajiny. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...