Přeskočit na hlavní obsah

Inspirujte se barevnými letními trendy v táborské zoo

Módní návrháři každoročně na honosných přehlídkách ukazují, jaké budou trendy daného roku. Abyste se inspirovali, co nosit, nemusíte sledovat tyto módní přehlídky, stačí vyrazit do zoologické zahrady v Táboře. Pokud se zdržíte u místních papoušků, zjistíte, že letošní léto bude bláznivě barevné. Čím víc barev na sebe obléknete, tím lépe. Určitě to ocení nejen táborští arové. Pokud však dáváte přednost umírněnosti, inspirujte se u vzácného kakadu moluckého. Jeho střídmá elegance už uchvátila nejednoho milovníka módních trendů.


Ara arakanga ze ZOO Tábor

ZOO Tábor chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chová také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinuje s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Studené období roku tráví papoušci ve svém zimovišti, do voliér v areálu táborské zoo se někteří vrátí už na konci příštího týdne. Záležet však bude na aktuálním počasí.

Ara zelenokřídlý ze ZOO Tábor

Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.

Kakadu molucký ze ZOO Tábor

Kakadu molucký patří k nejohroženějším druhům papoušků. Kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu odchytu je zařazen na seznam CITES. Kakadu je inteligentní a učenlivý, avšak velmi hlučný pták. Vyniká svým silným zobákem, který používá k louskání ořechů. Zvládne otevřít i tvrdý paraořech, stejně tak snadno jím zlomí třeba prst. V době páření žijí v párech, jinak se shlukují do větších hejn. Kakadu molucký se může dožít i sedmdesáti let.

Táborská zoologická zahrada chová také například amazoňany žlutokrké, ary arakangy a ararauny, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Informační cedule poskytnou spoustu zajímavých informací a ponaučení. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním partnerem je developerská společnost Ekospol.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...