Přeskočit na hlavní obsah

Ekospol mění podobu Prahy už 30 let, v 57 projektech nalezlo domov více než 10 000 lidí

Mít vlastní domov je snem většiny lidí u nás. Developerská společnost Ekospol, která letos slaví 30 let úspěšného fungování na trhu, tento sen pomohla splnit více než deseti tisícům lidí. Ti nalezli domov v novém bytě v některém z 57 dokončených velkých rezidenčních projektů. Třicetiletá cesta Ekospolu je příkladem, jak se z jedné malé začínající firmy, kterých v devadesátých letech vznikaly tisíce, může stát lídr trhu ovlivňující podobu mnoha míst Prahy. Zároveň je nejdéle úspěšně fungující ze všech velkých developerů. Celé úspěšné podnikání přitom začalo poměrně nenápadně, během vědeckého pobytu na univerzitě v německém Göttingenu.

Ekospol, který byl zapsán v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze už v roce 1992 na svátek Martiny 17. července, jsem zakládal s tím, že jsem chtěl využít znalostí a zkušeností z Německa. Zde jsem měl možnost z blízka sledovat, jak tento vyspělý realitní trh funguje. Právě tohle know-how bylo největším bohatstvím nově vzniklé společnosti,“ vzpomíná na prvotní okamžiky podnikání zakladatel Ekospolu Evžen Korec, který zůstal po celou dobu až do současnosti jeho generálním ředitelem a předsedou představenstva.

Nová městská čtvrť Panorama Kyje s takřka tisícovkou bytů

 

Od malé stavební firmy k velkým bytovým domům

Ekospol nejprve působil jako stavební firma, která se věnovala hlavně výstavbě vodovodů, kanalizací či plynofikačních sítí pro celé pražské městské části a obce ve Středočeském kraji. Developerská činnost, tedy zasíťování a prodej stavebních parcel byla v prvních letech minoritní. Rok 1996 byl ve znamení prvního velkého projektu parcel, které Ekospol nabídl v Šestajovicích u Prahy. Byl to jen první krok k jednomu z největších projektů parcel na území hlavního města. V Ďáblicích Ekospol připravil a prodal 207 parcel, na kterých vyrostly rodinné domy. Více než 200 parcel pro rodinné domy Ekospol připravil v Roztokách u Prahy.

První čistě bytový projekt realizoval Ekospol v roce 1998 v pražském Suchdole. Zaznamenal obrovský úspěch, protože všechny byty byly vyprodány mnoho měsíců před kolaudací. To se v následujících letech stalo u Ekospolu pravidlem.

Jeden z největších rezidenčních projektů v Praze Ekospol postaví na Zličíně, kde vznikne více než dva tisíce  bytů

 

Zásadního milníku jsme dosáhli jen o rok později, kdy se v roce 1999 v kolonce kumulovaných výnosů poprvé objevila desetimístná suma značící první vydělanou miliardu korun. V souladu s naší základní filozofií však všechny zisky ihned investujeme do rozvoje společnosti, hlavně do nákupu pozemků. Díky tomu nyní patříme k největším soukromým vlastníkům pozemků v Praze a blízkém okolí, kde vlastníme půl milionu metrů čtverečních určených pro bytovou výstavbu. Na nich plánujeme výstavbu 7000 nových bytů v celkové hodnotě přesahující 35 miliard korun,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

 

Šest desítek projektů pro více než 10 tisíc lidí

Díky pravidelnému nakupování pozemků mohl Ekospol dokončit už skoro šest desítek velkých rezidenčních projektů, v nichž nalezlo domov více než deset tisíc spokojených klientů. „Změnili jsme mnohá místa Prahy a proměnili spoustu dříve zanedbaných lokalit v živé městské čtvrti. Za zmínku stojí například Panorama Kyje, kde jsme v docházkové vzdálenosti od metra během deseti let v několika etapách postavili téměř tisíc nových bytů. Podobně velký byl i rezidenční projekt ve velmi žádané lokalitě v Horních Měcholupech, kde se všech takřka tisíc bytů vyprodalo dlouho před dokončením stavby,“ uvádí Korec s tím, že pro Ekospol je typické, že takřka všechny byty díky velkému zájmu klientů vyprodají buď před zahájením stavby, nebo v jejím průběhu.

Součástí chystaného projektu na Zličíně bude také mateřská škola.

Ekospol nyní působí takřka výhradně na území hlavního města, přesto rozlohou největší rezidenční projekt v historii ČR připravuje v těsné blízkosti za hranicemi Prahy, v Roztokách u Prahy. „Na 40 hektarech plochy jsme už dokončili na 300 bytů a 200 parcel, což představuje zhruba třetinu celkové plánované výstavby. Ostatně velké plány máme i do budoucna. Když se vrátím zpátky do Prahy, tak jeden z největších rezidenčních projektů v rámci celé Prahy plánujeme na Zličíně, kde místo nyní zanedbaného brownfieldu vybudujeme zcela novou městskou čtvrť s více než dvěma tisíci byty. Projekt s dvěma tisíci byty připravujeme také na Západním Městě na hranici Stodůlek a Třebonic,“ naznačuje další plány firmy Korec.

 

Bydlení dostupné co nejvíce zájemcům

Cíl společnosti zůstává stále stejný – nabídnout vlastní bydlení dostupné co největšímu počtu zájemců. „Nikdy jsme neprodávali a ani nikdy nebudeme za nejvyšší možné ceny. Spokojíme se i s nižším ziskem. Chceme pokračovat ve výstavbě dostupného bydlení v okrajovějších částech Prahy s velmi dobrou dopravní dostupností a zároveň v zeleni. Právě takové bydlení je dlouhodobě nejžádanější. I v současné době extrémního zdražování budeme nabízet nové byty za cenu pod celopražským průměrem. Naším zájmem je spokojený klient, který nás doporučí dále. Dobrá pověst je pro nás zásadní. Na doporučení dlouhodobě prodáme až třetinu všech bytů,“ podotýká Korec.

A jaký recept se skrývá za třemi desítkami let velmi úspěšného působení na realitním trhu? Zdánlivě jednoduchý. „Základem je obrovská pracovitost a nasazení. Hlavně na samém začátku podnikání jsem prací trávil 14 hodin denně včetně sobot a nedělí. Lidé, kteří začali podnikat pouze s myšlenkou vydělat si rychle nějaké peníze, většinou žádného většího úspěchu nedosáhnou. Podnikání totiž není jen o vydělávání peněz, ale o touze změnit svět. Zásadní je také výběr správných spolupracovníků, kteří svojí prací opravdu žijí a pracují hlavně kvůli své realizaci ne jen pro peníze. Pro skutečné manažery není jejich práce pouhým zaměstnáním, ale především prostředkem pro vlastní realizaci. Právě tvůrčí myšlení a originalita jsou základní podmínkou pro to, aby se firma mezi konkurencí dlouhodobě prosadila,“ odhaluje svůj návod na úspěch Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...