Přeskočit na hlavní obsah

Růst staveb a průmyslu zpomalil, v dalším období bude podle analytiků stagnovat

ČTK - Stavební a průmyslová výroba v ČR v červnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně rostly, ale nižším tempem než v květnu. Jejich další vývoj nevidí analytici příliš optimisticky, stavby i průmysl se podle nich budou potýkat zejména s rostoucími náklady. Zahraniční obchod, který v červnu skončil pátý měsíc v řadě ve schodku, pak budou ovlivňovat drahé dovážené energetické suroviny. Červencová údaje Úřadu práce ČR ukázaly mírný nárůst nezaměstnanosti, což ale analytici považují za tradiční sezonní výkyv. Podle některých k němu mohla už ale přispět i rostoucí inflace, která nutí firmy šetřit.



Průmysl v červnu meziročně stoupl o 1,7 procenta, přičemž v květnu vzrostl o 3,3 procenta. K červnovému růstu pomohla podle ČSÚ vyšší produkce v automobilové výrobě, zatímco růst v jiných odvětvích, například v hutnictví nebo dřevovýrobě, se zastavil. Analytici i statistici připomněli, že před rokem se automobilky potýkaly s nedostatkem čipů a dalších dílů. V druhém pololetí bude průmysl podle analytiků spíše stagnovat a za celý rok jeho růst jen mírně překročí procento.

Analytik Cyrrusu Vít Hradil zmínil, že červnový výsledek táhl primárně jeden sektor, a to automobilový, který se před rokem potýkal s nedostatkem polovodičů. "Aktuální data pochází z června a ostatní indikátory mezitím poměrně jasně ukazují na ochlazování aktivity," podotkl. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka zpomalení v řadě odvětví naznačuje, že na průmysl dopadá inflace a riziko budoucích dodávek některých surovin. Právě růst cen materiálů, surovin či energie považují firmy podle aktuálního šetření svazu a České národní banky mezi nefinančními podniky za nejzávažnější bariéru pro svůj další rozvoj.

Ve stavebnictví meziroční tempo růstu výroby v červnu zpomalilo na 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta a podle analytiků za zpomalením stálo hlavně zdražení materiálů, prací a nedostupnost hypoték, což bude obor ovlivňovat i dál. Mírně vyšší výrobu podle ČSÚ kladně ovlivnilo pozemní stavitelství, tedy stavby budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, byla meziročně nižší o 4,2 procenta.

Inženýrskému stavitelství podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka pozvolna dochází dech, důvodem jsou náklady a nedostatek lidí. "Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými," doplnil. Ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec pak upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před pandemií koronaviru.

Zahraniční obchod ČR vykázal v červnu podle předběžných údajů ČSÚ schodek 12,1 miliardy Kč, meziročně tak byl o 3,4 miliardy Kč vyšší. Vliv na to měl hlavně větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli zdražení na světových trzích. Meziročně vzrostl vývoz o 15,3 procenta na 394,2 miliardy Kč a dovoz o 15,9 procenta na 406,3 miliardy Kč.

Někteří analytici ale očekávali deficit přes 20 miliard Kč, například podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura tak výsledek předčil očekávání. Na bilanci se podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila projevil dobrý výkon výrobců aut. Poznamenal, že bilance sice zůstává v deficitu, ale proti květnu se výrazně zlepšila. "Za současné situace lze hovořit o pozitivním signálu. Obchodní bilanci totiž drtí a drtit i budou drahé dovážené energetické suroviny a skutečnost, že export v červnu dokázal hlavně díky motorovým vozidlům celkový schodek snížit k 12 miliardám, je veskrze pozitivní zprávou," doplnil. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht nečeká do konce roku kladnou bilanci zahraničního obchodu. Schodek za celý rok může podle něj být přes 200 miliard korun.

Data dnes zveřejnil i Úřad práce ČR, podle kterého v červenci stoupla nezaměstnanost v Česku na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Práci hledalo na 240.000 lidí, přičemž volných míst v nabídce úřadů bylo přes 313.000. Na jedno volné místo tak připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče. Podle úřadu i podle analytiků je červencový nárůst nezaměstnanosti sezonním výkyvem. Úřad práce jako příčiny uvedl omezení náboru nových zaměstnanců v důsledku celopodnikových dovolených a příchod části absolventů škol na pracovní trh. Nejvyšší podíl nezaměstnaných, pět procent, byl v Ústeckém kraji následovaný Moravskoslezským krajem s 4,8 procenta. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, a to 2,3 procenta.

Vývoj v dalších měsících bude podle ředitele úřadu Viktora Najmona záviset na průběhu války na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad Ukrajinců, dopadech energetické krize na zaměstnavatele, trvající vysoké inflaci či epidemické situaci. Třeba analytik Deloitte Václav Franče soudí, že firmy už nyní začínají propouštět pod tlakem vysokých cen energií. Ředitel personální agentury Randstad Jacek Kowalak potvrdil, že podniky musí kvůli zdražování šetřit, přehodnocovat investice a omezit nábor na místa, která nutně nepotřebují. "Šetří i potenciální zákazníci, méně utrácejí za zbytné služby a zboží. Některé firmy budou v budoucnu dokonce nuceny počet zaměstnanců zredukovat," míní. Vyšší než čtyřprocentní nárůst nezaměstnanosti analytici ale letos nečekají.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...