Přeskočit na hlavní obsah

Růst základních úrokových sazeb zmrazil trh s hypotékami. ČNB nyní zařadila zpátečku

Nové vedení České národní banky (ČNB) se dnes poprvé sešlo k měnovému zasedání v obměněném složení. Nový guvernér ČNB Aleš Michl v souladu s předchozími prohlášeními přesvědčil členy bankovní rady ČNB k tomu, aby dále nezvyšovali základní úrokové sazby. Ty v minulých měsících výrazně vzrostly až na současnou sedmiprocentní hodnotu pro dvoutýdenní repo sazbu. Rada ČNB ponechala všechny základní úrokové sazby beze změn.



Tyto sazby jsou klíčové pro komerční banky, které od nich odvozují výši úroků u půjček poskytovaných klientům. Jakékoliv zvýšení základních úrokových sazeb se proto vždy projeví zdražováním spotřebitelských úvěrů, hypoték i firemních půjček. Firmám tak výrazně rostou náklady na obsluhu dluhu, což vede ke snížení jejich investic a utlumení ekonomiky.

"Zásadní vliv má výše základních úrokových sazeb také na hypoteční trh. Průměrná výše hypotéky letos už přesáhla šestiprocentní hranici a je v porovnání s loňským jarem takřka trojnásobná. Pro domácnosti s hypotékou to znamená mnoho tisíc měsíčně na splátkách bydlení navíc," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Nevídaně drahé hypotéky, jejichž úroky se takhle vysoko pohybovaly naposledy v devadesátých letech minulého století, a opět platná přísnější pravidla pro posuzování žadatelů o hypotéky podle Korce zásadně proměnily i rezidenční trh. "Dlouhodobě platilo, že polovinu nových bytů v Praze kupují lidé prostřednictvím hypotéky. Nyní se tento podíl výrazně změnil ve prospěch těch, kteří byt platí vlastními financemi. Pouze zhruba dvacet procent klientů nyní pro financování koupě bytu v Praze využívá hypotéku. Zbytek tvoří investoři, kteří v nemovitostech hledají bezpečné uložení a zhodnocení volných prostředků," doplňuje šéf Ekospolu Korec.

"To vše však vede k dalšímu zhoršování dostupnosti vlastního bydlení, které je už nyní v Česku nejhorší z celé EU. Na hypotéku nyní nedosáhne ani většina střední třídy, která je tak odkázána na nájemní bydlení. To jen zvyšuje atraktivitu nemovitostí pro investory, kterým nedostupné hypotéky nahrávají nové nájemníky. Dokud budou hypotéky takhle drahé a nedostupné, bude se muset stále více lidí snů o vlastním bydlení definitivně vzdát," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...