Přeskočit na hlavní obsah

Válka zdražila materiály ve stavebnictví až dvojnásobně, chybí i dělníci

ČTK - Půl roku trvající válka na Ukrajině se citelně dotýká českého stavebnictví. Způsobila další nárůst cen stavebních materiálů, i když u některých komodit už začaly ceny stagnovat či klesat. Konflikt rovněž prohloubil problém s dlouhodobě chybějící pracovní sílou v Česku. Vyplývá to z informací stavebních firem.



Ceny stavebních materiálů stoupají od začátku loňského roku vlivem pandemie koronaviru, invazí Ruska na Ukrajinu ještě vzrostly. Některé komodity meziročně zdražily o více než sto procent. Na vině byl výpadek kvůli narušeným dodávkám a rovněž spekulace i panika na trhu. Prodejci si proto objednávali materiály dopředu.

„Válka měla velký vliv na nedostatek a zdražení oceli. Razantní zdražení plynu může mít vliv na cenu pálených materiálů, jako je dlažba, cihly či tašky,“ řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Edita Novotná z firmy Strabag označila nedostupnost klíčových stavebních materiálů a růst jejich cen za bezprecedentní. Zvýšené náklady na nákup stavebních materiálů nutily stavební firmy jednat s investory o dodatečných úpravách smluvních podmínek.

Generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek predikuje, jak bude vypadat vývoj druhé poloviny roku s ohledem na stavební trh. „Ve druhé polovině letošního roku bude pokračovat nejistota ve vývoji cen energií a dá se očekávat jejich další růst. Dodávky plynu mohou být regulovány, mohou se zcela zastavit. V případě regulací zachováme výrobu ve strategických závodech pro dodávky nejžádanějšího zboží. Během podzimu očekáváme ochlazení trhu, a s tím související pokles odběrů stavebních materiálů. Rozkolísanost realizačních cen se bude zřejmě prohlubovat. Výrazný pokles cen se však kvůli vysokým nákladům na energie nedá očekávat,“ říká.

Na začátku války panovala obava z velkému odlivu ukrajinských pracovníků na stavbách. Masivně se ale nekonal. „Podle dosavadních a dostupných informací nedošlo v souvislosti s válkou na Ukrajině k významnému úbytku ukrajinských pracovníků. Nelze sice generalizovat, ale podle informací od rozhodujících stavebních společností nemá válka na počty Ukrajinců zásadní vliv,“ uvedl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Ukrajinci dlouhodobě pracující v Česku sice většinou neodcházeli, ale ti, kteří byli v době jejího vypuknutí na Ukrajině, se kvůli mobilizaci nemohli vrátit. „Prohloubil se tak v Česku dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, ať už v dělnických či technicko-hospodářských profesích,“ uvedla Novotná ze Strabagu.

Podle Ondřeje Šucha ze Skansky je v současnosti citelnější nedostatek uchazečů o stavební profese od dělníků přes elektrikáře a řidiče až po mistry a stavbyvedoucí.

Další odliv Ukrajinců by mohl mít už zásadnější vliv, a to v případě, že by povolávací rozkaz přišel pro všechny Ukrajince pracující v Česku. „To by vážně ohrozilo většinu staveb v Česku a může to vést až ke kolapsu celého stavebnictví, které je na pracovnících z Ukrajiny zcela závislé,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...