Přeskočit na hlavní obsah

Forbes.cz: Developer mezi zvířaty. Miliardář Korec z Ekospolu o záchraně oslů i vztahu k zubrům

Mezi českými miliardáři patrně není většího milovníka zvířat. Developer Evžen Korec jich vlastní kolem tisícovky, přičemž drtivou většinu proto, že jim chtěl dopřát lepší život. V Praze zachraňoval ptáky, v Táboře dokonce celou zoo a ze Slovenska si nedávno přivezl skupinku oslic, které mělyskončit na jatkách.



Ten pohled si člověka získá. Šest párů spokojených očí, vytáhlá ušiska a chundelaté hlavy vybízející k pohlazení. Roztomilost, před níž se rozněžní i srdce sebevětšího cynika. Přitom stačilo málo a půltucet přítulných oslíků nemusel na Benešovsku radost rozdávat.

Přesněji ji nemusel rozdávat vůbec. Nikde. Kvůli nerozvážnosti původních majitelů, kteří si je pořídili pro vysokou tržní cenu oslího mléka. Svůj podnikatelský záměr však přecenili, a aby se jim ztráta nekumulovala, rozhodli o jejich utracení.

Život celkem šesti desítek našedivělých kopytníků, kteří dohromady tvořili největší stádo oslů na Slovensku, tak měl skončit na polských jatkách. To se naštěstí nestalo.

Všichni přežili a část z nich našla nový domov právě v soukromém areálu na okraji středočeské vísky Babice u Olbramovic. Na odlehlé farmě s jezdeckým klubem, kterou vlastní zakladatel developerské firmy Ekospol Evžen Korec se svou manželkou Janou.

Článek magazínu Forbes si přečtěte zde:

https://forbes.cz/developer-mezi-zviraty-miliardar-korec-o-zachrane-oslu-i-vztahu-k-zubrum/


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...