Přeskočit na hlavní obsah

Inflace v říjnu mírně klesla, náklady na bydlení jsou kvůli drahým energiím stále velmi vysoké

Náklady na bydlení v Česku se stále výrazným způsobem podílí na dlouho nevídané inflaci. Ta sice podle dnešních aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v říjnu meziměsíčně klesla o 2,9 procentního bodu na 15,1 procenta. Jde o první meziměsíční pokles od prosince 2020, přesto se inflace stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Říjnové zpomalení inflace podle ČSÚ způsobila hlavně vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Naopak ceny potravin i nadále vzrostly.



Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským říjnem o vysokých 14 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,4 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 24,8 procenta).

Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, zavedení úsporného tarifu a dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie tento růst kompenzují jen částečně. Tyto vládní změny se promítly hlavně do ceny elektřiny pro domácnosti, která podle ČSÚ v říjnu po dlouhé době klesla, konkrétně meziročně o 38,2 procenta. Naopak ostatní energie pokračovaly ve zdražování. Ceny tuhých paliv vzrostly o 67,1 procenta a zemního plynu dokonce o 85,3 procenta. Za energie tak rodiny zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Mnohem více zaplatí rodiny také za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 21,7 procenta), ale i základních potravin. Například mouka byla letos v říjnu o 53,3 procenta dražší než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 38,1 procenta), drůbeží maso (+ 42,3 procenta) či chleba (+ 35,5 procenta). Ceny zboží letos v říjnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 16 procent, služby zdražily o 13,4 procenta.

"Drobnou úsporu na elektřině domácnostem seberou zdražující potraviny, takže se jejich napjaté rozpočty příliš nelepší. Situace je o to tristnější, že se pomalu blíží Vánoce. Podle všech dosavadních průzkumů budou letos výrazně chudší, než dříve. Domácnosti budou více šetřit, což dopadne na firmy a živnostníky, pro které je předvánoční období nejdůležitějším z celého roku. Letos se však musí připravit na nižší odbyt," varuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Vysoká inflace však podle Korce neškodí jen lidem a firmám s nízkými rezervami, ale požírá i úspory. "Patnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených sto tisíc za rok zmizí 15 tisíc. Jednou z cest, jak své peníze ochránit, jsou nemovitosti. Ty nabízí bezpečné zajištění proti inflaci, protože jejich hodnota v dlouhodobém horizontu vždy inflaci poráží," doplňuje Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...