Přeskočit na hlavní obsah

Deník: EU plánuje zateplit všechny bytovky i paneláky. Nestíháme, reagují stavaři

Plně zateplené budovy s novými okny, vytápěné bez emisí například biomasou nebo fotovoltaickými panely na střeše. Nějak tak by měly podle představ ministrů pro energetiku členských států Evropské unie do budoucna vypadat všechny bytové domy, včetně těch starých. Počítá s tím nově navržená evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která se nyní v Bruselu projednává a hotová by měla být v první polovině příštího roku.




Ambiciózní plán má ale z českého pohledu zásadní problém: v ideálním případě by se totiž zateplení mělo stihnout do deseti let, což je ale při množství bytovek (v Česku asi 220 tisíc, většina starších) šibeniční či dokonce nereálný termín. Nové opatření by museli řešit hlavně společenství vlastníků v panelových domech. Těch u nás stojí přes 80 tisíc, přitom z těch postavených před rokem 1970 není stále zatepleno asi 70 procent.

Staré paneláky by tak do budoucna sice směly tak jako dosud být napojené na ústřední vytápění, jinak by ale i ony musely projít rekonstrukcí, aby splňovaly nejnovější standardy. Zřejmě už do deseti let. "Obecně návrh cílí na to, aby byl fond budov v jednotlivých členských státech méně energeticky náročný a zároveň s lepším vnitřním prostředím pro obyvatele," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík. Bližší podrobnosti ale zatím nejsou známé.

Jako důvod, proč je třeba budovy rekonstruovat, ministři uvádějí snížení spotřeby energie. Tím by se měla zmenšit závislost EU na dovozu surovin, zejména plynu z nespolehlivého Ruska. Renovace by navíc měly zlepšit vnitřní prostředí budov pro jejich obyvatele. "Byť to znamená nemalé investice, k dispozici jsou dotační programy," prohlásil Hluštík.

O konkrétní podobě plánovaných změn přitom zatím netuší ani odborníci. "Zatím jde jen o jednání ministrů, ale určitě z něj nevzešlo nic definitivního," řekl specialista na stavby z portálu TZB-info.cz Petr Bohuslávek.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza ale zůstává ohledně nových ministerských plánů ve střehu. "Protože neznáme podrobnosti, tak bych o tom nerad spekuloval, ale víme o tom a je to věc, kterou je potřeba sledovat," konstatoval. "Myslím si, že očekávat, že to pomůže v energetické krizi není úplně pravda, ale můžu se mýlit," podotkl Nouza.

Šéf stavebníků nepochybuje o tom, že zpřísnění pravidel zvýší náklady na stavbu. Oboru by sice jejich zavedení přineslo více zakázek, mělo by to podle něj ale i stinné stránky. "Hlavně jde o to, aby na to investor měl peníze," míní Nouza. "Platí známé rčení, že si nemáme klást nízkých cílů, ale myslím si, že je iluzorní představa, že se to dokáže zorganizovat, naprojektovat, povolit a postavit do deseti let," míní.

Ministerské plány již mají i hlasité kritiky. Šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec připomíná, že domů, které zřejmě nebudou splňovat zpřísněné podmínky, je v Česku stále většina. Obává se, že by jim mohly hrozit drastické sankce. "Možné je v tuto chvíli cokoliv – tučné pokuty, nucené stěhování či dokonce demolice energeticky nevyhovující budovy," obává se Korec. "To ale nyní nikdo zodpovědně říct nedokáže," konstatoval.

Podle ministerstva průmyslu jsou ovšem tyto obavy předčasné. "Vzhledem k tomu, že konečná podoba směrnice ještě není dojednaná, nelze odhadnout, jakou podobu budou opatření mít," vysvětlil mluvčí Hluštík. Vyjednávání o ní mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a členskými státy je naplánováno na první pololetí příštího roku. Pokud vše schválí, budou mít ještě jednotlivé státy Unie čas na přizpůsobení národní legislativy. "Tato transpoziční lhůta nebyla prozatím stanovena, ale na základě předchozích zkušeností ji lze očekávat v intervalu od 18 do 24 měsíců," prohlásil.

Ani v případě přijetí přísnějších pravidel by přitom podle úřadů majitelé domů podle úředníků neměli zůstat bez peněžní podpory státu. "Již v současnosti existuje řad dotačních titulů pro obytné, veřejné i komerční budovy. Rovněž návrh revize směrnice považuje vstřícné finanční prostředí za zásadní pro dosažení uvedených požadavků na zlepšování energetické třídy budov," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Dominka Pospíšilová. Žadatelé o dotace v Česku podle ní mohou čerpat ze značného objemu financí na renovace z celé řady různých dotačních titulů.

Článek najdete tady:

www.denik.cz/ekonomika/zatepleni-bytovych-domu.html


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž