Přeskočit na hlavní obsah

Deník: EU plánuje zateplit všechny bytovky i paneláky. Nestíháme, reagují stavaři

Plně zateplené budovy s novými okny, vytápěné bez emisí například biomasou nebo fotovoltaickými panely na střeše. Nějak tak by měly podle představ ministrů pro energetiku členských států Evropské unie do budoucna vypadat všechny bytové domy, včetně těch starých. Počítá s tím nově navržená evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která se nyní v Bruselu projednává a hotová by měla být v první polovině příštího roku.




Ambiciózní plán má ale z českého pohledu zásadní problém: v ideálním případě by se totiž zateplení mělo stihnout do deseti let, což je ale při množství bytovek (v Česku asi 220 tisíc, většina starších) šibeniční či dokonce nereálný termín. Nové opatření by museli řešit hlavně společenství vlastníků v panelových domech. Těch u nás stojí přes 80 tisíc, přitom z těch postavených před rokem 1970 není stále zatepleno asi 70 procent.

Staré paneláky by tak do budoucna sice směly tak jako dosud být napojené na ústřední vytápění, jinak by ale i ony musely projít rekonstrukcí, aby splňovaly nejnovější standardy. Zřejmě už do deseti let. "Obecně návrh cílí na to, aby byl fond budov v jednotlivých členských státech méně energeticky náročný a zároveň s lepším vnitřním prostředím pro obyvatele," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík. Bližší podrobnosti ale zatím nejsou známé.

Jako důvod, proč je třeba budovy rekonstruovat, ministři uvádějí snížení spotřeby energie. Tím by se měla zmenšit závislost EU na dovozu surovin, zejména plynu z nespolehlivého Ruska. Renovace by navíc měly zlepšit vnitřní prostředí budov pro jejich obyvatele. "Byť to znamená nemalé investice, k dispozici jsou dotační programy," prohlásil Hluštík.

O konkrétní podobě plánovaných změn přitom zatím netuší ani odborníci. "Zatím jde jen o jednání ministrů, ale určitě z něj nevzešlo nic definitivního," řekl specialista na stavby z portálu TZB-info.cz Petr Bohuslávek.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza ale zůstává ohledně nových ministerských plánů ve střehu. "Protože neznáme podrobnosti, tak bych o tom nerad spekuloval, ale víme o tom a je to věc, kterou je potřeba sledovat," konstatoval. "Myslím si, že očekávat, že to pomůže v energetické krizi není úplně pravda, ale můžu se mýlit," podotkl Nouza.

Šéf stavebníků nepochybuje o tom, že zpřísnění pravidel zvýší náklady na stavbu. Oboru by sice jejich zavedení přineslo více zakázek, mělo by to podle něj ale i stinné stránky. "Hlavně jde o to, aby na to investor měl peníze," míní Nouza. "Platí známé rčení, že si nemáme klást nízkých cílů, ale myslím si, že je iluzorní představa, že se to dokáže zorganizovat, naprojektovat, povolit a postavit do deseti let," míní.

Ministerské plány již mají i hlasité kritiky. Šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec připomíná, že domů, které zřejmě nebudou splňovat zpřísněné podmínky, je v Česku stále většina. Obává se, že by jim mohly hrozit drastické sankce. "Možné je v tuto chvíli cokoliv – tučné pokuty, nucené stěhování či dokonce demolice energeticky nevyhovující budovy," obává se Korec. "To ale nyní nikdo zodpovědně říct nedokáže," konstatoval.

Podle ministerstva průmyslu jsou ovšem tyto obavy předčasné. "Vzhledem k tomu, že konečná podoba směrnice ještě není dojednaná, nelze odhadnout, jakou podobu budou opatření mít," vysvětlil mluvčí Hluštík. Vyjednávání o ní mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a členskými státy je naplánováno na první pololetí příštího roku. Pokud vše schválí, budou mít ještě jednotlivé státy Unie čas na přizpůsobení národní legislativy. "Tato transpoziční lhůta nebyla prozatím stanovena, ale na základě předchozích zkušeností ji lze očekávat v intervalu od 18 do 24 měsíců," prohlásil.

Ani v případě přijetí přísnějších pravidel by přitom podle úřadů majitelé domů podle úředníků neměli zůstat bez peněžní podpory státu. "Již v současnosti existuje řad dotačních titulů pro obytné, veřejné i komerční budovy. Rovněž návrh revize směrnice považuje vstřícné finanční prostředí za zásadní pro dosažení uvedených požadavků na zlepšování energetické třídy budov," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Dominka Pospíšilová. Žadatelé o dotace v Česku podle ní mohou čerpat ze značného objemu financí na renovace z celé řady různých dotačních titulů.

Článek najdete tady:

www.denik.cz/ekonomika/zatepleni-bytovych-domu.html


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...