Přeskočit na hlavní obsah

Pomozte táborské zoo zachránit kozlíky vymírajícího českého plemene

Udělat dobrý skutek a zachránit život nevinného tvora může každý z nás. ZOO Tábor dlouhodobě bojuje proti zbytečnému zabíjení jakýchkoliv zvířat. Pokud ji chcete v tomto boji podpořit, máte nyní možnost. V těchto dnech se bude bojovat o život dalších kozlíků, kteří se mají v nejbližší době narodit na mléčných farmách. Protože ale samci nedávají mléko, jsou krátce po narození usmrceni a putují do kafilerie. Táborská zoologická zahrada je chce tohoto osudu ušetřit. Už loni zachránila pětadvacet kozlíků, o více se bohužel postarat z kapacitních důvodů nedokáže. Apeluje proto na své příznivce a milovníky zvířat, kteří by si nechtěné kozlíky chtěli vzít k sobě a tím je zachránit před jistou smrtí. Ráda takovým lidem zprostředkuje předání zvířat. Stačí se ozvat na telefonní číslo 233 372 021 nebo na mail sekretariat@zootabor.eu.

Jedno z kůzlat zachráněných před jistou a hlavně zbytečnou smrtí. FOTO: archiv ZOO Tábor

Farma, která chová kozy vymírajícího českého plemene, pravidelně posílá nádherná a hlavně zcela zdravá zvířata na smrt. A to jen proto, že se jim nehodí do jejich byznys plánu. Možná jste nad tím nikdy příliš nepřemýšleli, ale mléčné farmy ke svému podnikání potřebují kozí samice, protože právě ty produkují mléko. Běžnou a krutou praxí proto je, že pokud se narodí malí kozlíci, jsou krátce po porodu rovnou usmrceni a putují do kafilerie. Tuhle naprostou neúctu k životu a bezcitnou lhostejnost nikdy nepochopím“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Loni tak táborská zoo zachránila pětadvacet kozlíků, což je maximální počet zvířat, kterým může zahrada poskytnout adekvátní podmínky pro spokojený život. „Bohužel tato barbarská praxe není výjimkou, ale spíše pravidlem. Podle mých informací se k ní uchyluje velké množství kozích farem. Hlavně příchod jara je na mnoha z nich ve znamení zbytečného masakru malých kozích samců. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo tohoto osudu ušetřit co nejvíce kozlíků. Pokud se některý z našich příznivců chce podílet na jejich záchraně a poskytnout jim nový domov, ať se nám ozve. Každý zachráněný život stojí za to,“ apeluje ředitel ZOO Tábor Korec.

Kozlíci však nejsou jedinými zvířaty, kterým táborská zoo pomohla. Jen loni pomohla zachránit například osly ze Slovenska určené k likvidaci na jatkách, mufloní mládě, jehož matku srazil a zabil řidič auta, či volně pohozenou želvu nádhernou, kterou neznámý nálezce přinesl jindřichohradecké veterinářce.

Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a hlavně ochrana ohrožených zvířat. Nejde přitom jen o druhy přímo ohrožené vyhynutím, jako je například fosa madagaskarská nebo tygr ussurijský, ale zajímá nás osud všech zvířat. V rámci našich možností se snažíme pomoct všem živým tvorům, které to potřebují,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Aktuálně v zimním období je až do března otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...