Přeskočit na hlavní obsah

Zimní sezona v táborské zoo končí, od soboty bude opět otevřená každý den

Přestože teploty posledních dnů tomu příliš nenasvědčují, kalendářně i astronomicky už k nám dorazilo jaro. Pro návštěvníky táborské zoologické zahrady to znamená dobrou zprávu. Od soboty 1. dubna bude opět otevřená každý den od 9:00 do 18:00.


Surikaty z táborské zoo už brzy získají nový velkorysý výběr a zázemí

Jsme velmi rádi, že dlouhé zimní období skončilo a opět se o slovo přihlásilo jaro. Zoologická zahrada bez návštěvníků je prázdná a smutná. Budeme rádi, když náš krásný přírodní areál přiláká k návštěvě co nejvíce lidí. Kromě aktivního pobytu na čerstvém vzduchu a obdivování krásných a často ve volné přírodě ohrožených zvířat mohou díky našim infocedulím načerpat i nové informace,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Na návštěvníky čekají dvě hlavní novinky. „První novinkou na začátku jarní sezony je pár vzácných sov pálených, které jsme získali jen před pár týdny. Zatímco z volné přírody kvůli lidské činnosti postupně mizí, u nás se zabydlely velmi dobře. Doufáme, že se jim u nás bude líbit natolik, že nás potěší sovími mláďaty,“ doplňuje mluvčí Sušanka.

Další novinkou, která bude zcela dokončená až v nejbližších týdnech, je nový velkorysý výběh a zázemí pro surikaty. „Tyto drobné šelmy, které mezi návštěvníky patří k nejoblíbenějším, získají velice moderní bydlení, které díky velkým proskleným plochám umožní návštěvníkům pozorovat surikaty i v zázemí. I surikatám se výrazně zvýší komfort bydlení,“ přibližuje druhou novinku mluvčí zoo Sušanka.

Kromě toho na návštěvníky čekají pravidelná a oblíbená komentovaná krmení a víkendové akce. První bude už tuto sobotu 1. dubna oslava desátých narozenin pumy americké Líly.

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Během března je otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 17:00. Od 1. dubna bude zoo otevřená každý den od 9:00 do 18:00

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...