Přeskočit na hlavní obsah

Pancéřové pěsti i protitankové rakety. V rezervaci velkých kopytníků zasahoval pyrotechnik

Desítky kusů cvičné munice z éry působení sovětské armády odstranil přivolaný pyrotechnik z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Šlo o plánovanou akci. Jak zvířata spásají vysoké porosty, dostává se na světlo množství různé pyrotechniky z doby výcviku sovětských vojsk,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci.



Drtivou většinu dnešních nálezů tvořily pancéřové pěsti, tedy ručně odpalované protitankové granátomety, a protitankové rakety vystřelované z bojových vozidel pěchoty. Vedle několika téměř kompletních kusů se jednalo především o velké množství zbytků a částí těchto zbraní. „S nastupujícím jarem začne vegetace opět růst, proto bylo důležité nalezenou cvičnou munici odstranit ještě předtím, než ji znovu zakryje zeleň,“ doplnil Dalibor Dostál.

Kromě cvičné pyrotechniky se v minulých letech na území rezervace velkých kopytníků a v jiných částech bývalého vojenského prostoru Milovice našlo i mnoho ostré munice. „Šlo především o dělostřelecké a minometné granáty různých ráží,“ zmínil pyrotechnik Michal Zázvorka. Nebezpečné mohou být také projektily z bojových vozidel pěchoty, kde kromě standardní munice může jít také o tříštivo-trhavou munici. Naopak v případě leteckých pum šlo dosud v rámci výcvikového prostoru o cvičné systémy, podobně, jako u protitankových min.

„Přestože ve všech částech vojenského prostoru proběhl po odchodu armády pyrotechnický průzkum, i více než tři desítky let po odsunu vojsk munici stále nacházíme. Proto je důležité, aby návštěvníci v rezervaci a jejím okolí nesahali na žádné podezřelé kovové předměty,“ zdůraznil Dalibor Dostál. V případě nálezu na území rezervace kontaktují ochránci přírody přímo pyrotechnika. Pokud návštěvníci najdou munici na okružní stezce kolem rezervace nebo v jejím okolí, měli by upozornit policii.

„Lidé by neměli podceňovat ani zdánlivě neškodné nálezy, jako jsou vojenské světlice. Ty dokáží vyvinout teplotu 2500 až 2800 stupňů Celsia,“ varoval Michal Zázvorka. Podle jeho slov před časem u jednoho z vojenských prostorů právě podobný nález způsobil tragédii. Muž, který našel světlici, se jí pokusil odpálit z balkonu svého bytu. Kvůli neodborné manipulaci však došlo k nešťastnému odrazu, po němž uvnitř bytu uhořela jeho manželka.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, Zoo Tábor, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...