Přeskočit na hlavní obsah

Ekospol podporuje záchrannou stanici pečující o holuby, aktuálně se stará o dvě stovky ptáků

O dvě stovky holubů se aktuálně stará záchranná stanice provozovaná spolkem Holubi v nouzi, která vyrůstá na tisícimetrovém pozemku v pražských Bohnicích. Ten bezplatně poskytla developerská společnost Ekospol. V provozu jsou zatím čtyři velké voliéry a jeden holubník sloužící k přirozené regulaci holubí populace. Holubi jsou jedním z mála živočišných druhů schopných žít ve městech v blízkosti člověka, který se je přesto snaží často velmi brutálně vypudit. Podobným nehumánním řešením má holubí stanice zabránit.



Záchranná stanice pro holuby domácí, která vzniká na pozemcích Ekospolu v pražských Bohnicích. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

„Holubi jsou jedni z prvních živočichů, které člověk domestikoval, a zároveň zůstávají jedním z posledních zástupců živočišné říše, kteří jsou schopní žít ve městech v blízkosti člověka. Svou přítomností zvyšují biologickou rozmanitost jinak vyprahlých betonových měst. Přesto je stále mnoho lidí považuje za přítěž a volá po jejich plošné likvidaci, což považuji za barbarství,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, který je vystudovaný molekulární biolog a genetik.

Boj proti holubům se často nese pod falešnou záminkou, že tito ptáci přenáší nemoci. „Jako vystudovaný genetik a doktor přírodních věd mohu s klidem říci, že to je naprostý nesmysl. Bavíme-li se pouze o nemocech přenášených na člověka, tak pravděpodobnost takové nákazy od holuba je asi desetkrát až stokrát nižší, než pravděpodobnost, že se nakazíte v pouhé blízkosti od úplně cizího člověka v místech s hustou koncentrací lidí, například v divadle, na koncertě nebo na fotbalovém stadionu,“ zdůrazňuje Korec.



Městské holubníky představují humánní alternativu regulace přemnožené populace holubů ve městech. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

Jednu z možností, jak přemnožené holubi humánně regulovat, představují městské holubníky podobné tomu, který vyrostl v pražských Bohnicích. „Zkušenosti z mnoha evropských měst ukazují, že tato metoda dlouhodobě funguje a je udržitelná. Ošetřovatelé holubům v městských holubnících odeberou vejce a vymění je za atrapu. Tím dokáží holubí populaci efektivně regulovat, na rozdíl od odstřelů, při kterých zranění ptáci často bolestivě umírají i mnoho dnů, či odchytu do klecí s následným usmrcováním plynem. Výzkumy ve Švýcarsku navíc prokázaly, že usmrcování těmito způsoby vede pouze k omlazení populace. V městských holubnících mají holubi pravidelný přísun potravy a vody, což je důvod, který je do holubníku přitáhne i z dalekého okolí a udrží je, aby zde zůstali. Ošetřovatelé navíc pravidelně kontrolují zdraví holubů a zajišťují jim veterinární péči. Holubi jsou tak zcela zdraví,“ doplňuje Korec z Ekospolu.



Záchranná stanice pro holuby domácí, která vzniká na pozemcích Ekospolu v pražských Bohnicích. FOTO: Holubi v nouzi z.s.

Právě kvalitní strava a veterinární péče jsou velmi nákladné. „Staráme se hlavně o hendikepované ptáky z pražské záchranné stanice, kde měli být utraceni, čemuž se nám podařilo zabránit. Hlavně veterinární náklady však jsou velmi vysoké. Díky Ekospolu u nás nalezlo domov a potřebnou péči mnoho zraněných zvířat, která byla odsouzena ke zbytečné smrti. Umožníme jim dožít život spokojeně a v klidu. Aktuálně se chystáme vytvořit další sbírku, abychom mohli rozšířit kapacitu a vybudovat vnitřní zázemí pro naše holubí pacienty,“ říká Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Kromě finanční podpory na transparentní účet 2402140726/2010 spolek poptává nepotřebnou stavební buňku či nepojízdný karavan. Právě v nich by mělo vzniknout vnitřní zázemí.

Uvítali bychom také nádrž na vodu a samozřejmě šikovné ruce dobrovolníků s velkým srdcem, které bije pro holuby jako ta naše,“ dodává Brabencová. Bližší informace o fungování spolku i dalších aktualitách naleznou zájemci na webu www.holubivnouzi.cz.

Projekt městských holubníků podporuje také táborská zoologická zahrada, kterou Ekospol podporuje jako generální sponzor.


EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 58 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...