Přeskočit na hlavní obsah

ČNB dále dusí českou ekonomiku, vysoké sazby zdražují úvěry firmám a znepřístupňují bydlení

Obrovský propad realitního trhu, prakticky nedostupné vlastní bydlení ve velkých městech a historicky nejvíce zaniklých firem. To jsou výsledky takřka rok trvajícího období extrémně vysokých základních úrokových sazeb, které Česká národní banka (ČNB) drží už od loňského 22. června na nejvyšších hodnotách od roku 1999. Nic na tom nezměnilo ani květnové zasedání bankovní rady, v souladu s očekáváním ponechala základní úrokové sazby beze změn. A to je špatně, tvrdí developer Korec z Ekospolu.



Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává na sedmi procentech. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech.

"Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Nevídaně vysoké úrokové sazby podle Korce dusí celou ekonomiku. "Nejvíce je to vidět na realitním trhu, který loni zcela zásadně propadl, například v Praze se loni prodalo nejméně nových bytů za posledních dvacet let. Je to pochopitelné, protože pořízení nového bytu dlouhodobě polovina klientů financuje prostřednictvím hypotéky. Ty ale v návaznosti na růst základních úrokových sazeb zdražily více než dvojnásobně. ČNB navíc opět zpřísnila podmínky pro žadatele, nová kritéria nesplní ani ti, kdo by dříve problém se získáním hypotečního úvěru neměli. Aby rodina získala hypotéku na odpovídající byt, musela by mít čistý měsíční příjem přes sto tisíc korun a k tomu ještě ušetřené až dva miliony korun. Kvůli makroekonomické politice ČNB se tak vlastní bydlení stalo prakticky nedostupným pro většinu domácností v Česku včetně střední třídy," tvrdí šéf Ekospolu.

"Vysoké základní úrokové sazby však působí velké problémy také firmám, kterým se výrazně zvýšily náklady na úvěrové financování. Krátkodobý výkyv se dá pár měsíců vydržet, každá zdravá firma by měla mít dostatečnou rezervu. Současné vysoké úrokové sazby však trvají už jedenáctý měsíc. To je dost dlouho na to, aby i jinak ekonomicky zdravé firmy začaly cítit potíže. I to už se dá jasně pozorovat. V prvním čtvrtletí letošního roku zaniklo podle dat společnosti CRIF – Czech Credit Bureau 4230 firem, což je nejvíce v historii," dodává pražský developer.

"Začíná se tak jasně ukazovat, že udržování základních úrokových sazeb na extrémně vysokých hodnotách, dusí českou ekonomiku. Je nejvyšší čas, aby ČNB zakročila a základní úrokové sazby výrazně snížila. Jinak celou ekonomiku zcela zadusí," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...