Přeskočit na hlavní obsah

Vláda chce trestat zodpovědné dlužníky. Za předčasné splacení hypotéky zaplatíte až stovky tisíc

Dědictví, mimořádné prémie v práci nebo výhra v loterii. To je jen malý přehled životních situací, které člověku přinesou nečekané finance. Někdo je utratí bez rozmyslu například na luxusní dovolenou, jiní s nimi naloží zodpovědněji. Zaplatí s nimi dluhy nebo svou dluhovou zátěž alespoň výrazně sníží. Vláda však chce podobné zodpovědné chování trestat. Schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která umožní bankám pokutovat klienty za předčasné splacení hypotečního úvěru. Až dosud přitom centrální banka takové chování považovala za neoprávněné zpoplatňování klientů a pokutovala komerční banky milionovými pokutami.



"Pokuty by měli místo bank od příštího roku naopak platit její klienti. A to ne zrovna malé. Jde o desetitisíce korun, v některých případech až stovky tisíc korun. Vládou schválená novela stanoví, že banka může za předčasné splacení hypotéky požadovat až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Nyní jim platný zákon umožňuje naúčtovat klientovi pouze administrativní náklady v řádu jednotek tisíc korun," upozorňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Pro banky jsou tučné pokuty za předčasné splacení hypotéky podle Korce snadným zdrojem příjmů. "Z pohledu klienta jde však o nespravedlivou sankci za to, že se chová zodpovědně. Cílem svědomitého hospodáře je nezadlužovat se, a pokud už si v některých oprávněných případech půjčit musí, tak by měl svůj dluh splatit co nejdříve. Čím déle splácí, tím více původní půjčku přeplatí. Vládou schválená bankovní sankce však jde zcela proti tomuto základnímu ekonomickému principu. Dlužníkům navíc vzkazuje, že se nemají příliš snažit zbavit se svých dluhů, ale naopak s dluhem žít co nejdéle. To je i proti zdravému rozumu," tvrdí developer Korec.

"Přehnaně vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky také zasahují do volného trhu a výrazně omezují konkurenční prostředí. Banky přehnaně chrání před ztrátou klientů, které k nim nezdravě připoutává. Klient nemůže svobodně odejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky, protože by musel zaplatit nesmyslnou pokutu. Přitom i takové chování je zodpovědné. Při průměrné třímilionové hypotéce každé snížení hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená snížení měsíčních splátek zhruba o 1,5 tisíce korun. Za rok by tak domácnost mohla ušetřit 18 tisíc korun. To by jí však hrozba nepřiměřené sankce nesměla o tuto možnost úspory připravit. Zdravé konkurenční prostředí by banku donutilo minimálně dorovnat konkurenční nabídku, nebo by o klienta přišlo. Nově se snažit nemusela. Stačilo by pohrozit tučnou sankcí a klient si odchod jinam rychle rozmyslí," doplňuje šéf Ekospolu.

"Novelu zákona nyní po vládě musí schválit ještě poslanci a senátoři, pravděpodobně o ní budou jednat už příští týden. Někteří poslanci i z vládních stran se už nechali slyšet, že tuto změnu nepodpoří. Bylo by dobře, kdyby takových bylo více a novela v tomto znění neprošla. Zodpovědné chování bychom měli podporovat, ne ho pokutovat," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...