Přeskočit na hlavní obsah

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb.


Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce.

Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel nevyplatil mzdu, by se mohl obrátit na zaměstnavatele, pro něhož firma subdodávku zajišťuje. Ručitelem by byl i dodavatel na nejvyšším stupni, byť by pracovníkovi nevyplácel celou odměnu, ale jen minimální mzdu. „Zdá se tak, že výběr ručitelských subjektů je ryze arbitrární záležitostí, nikoli výsledkem racionální, fakty podložené úvahy,“ kritizovala v připomínkách k návrhu Hospodářská komora.

Původní ochrana se má podle evropské směrnice týkat zejména cizinců. Tuzemský návrh se ale liší v tom, že zavádí ručení českým zaměstnavatelem za nevyplácení mzdy jiného českého zaměstnavatele. Členské státy přitom podle Konfederace mohou i nemusejí stanovit přísnější pravidla ve vnitrostátním právu. Navrhovaná novela také podle Konfederace nutí stavební podnikatele pečlivě si vybírat dodavatele.

„Návrh vnímáme jako velké riziko. Jsme dodavatelem mnoha staveb a naše subdodavatelské řetězce zahrnují tisíce pracovníků v nejrůznějších oborech. Pokud bychom měli ručit za mzdy všech, kteří se nějak, byť vzdáleně, na stavbě podílejí, bude to pro nás enormní zátěž,“ uvádí mluvčí Metrostavu Radim Mana. Za problematické považují hlavně to, že by ručili nejen za jiné stavaře, ale třeba i za právníky, kteří pracují pro výrobce materiálu.

Metrostav je přesvědčen, že by se takové opatření projevilo zdražením staveb. „Čím širší bude ručení, tím větší bude tlak na jeho promítnutí do ceny. Zdražit by mohly zejména velké stavby, kde jsou komplikované subdodavatelské řetězce. A velké stavby jsou nejčastěji ty, které se realizují pro veřejné investory, typicky dálnice, železnice či veřejné budovy,“ podotýká Mana.

Stejně to vidí šéf Ekospol Korec. „To není obava, jsem si naprosto jistý, že pokud bude změna schválená, ke zdražení staveb dojde. Každý generální dodavatel se bude jistit rizikovou přirážkou. Je jen otázkou, zda riziko ocení pěti nebo deseti procenty. Minimálně však stavby zdraží o pět procent, což je obrovský problém,“ tvrdí.

Zbytek článku dočtěte tady:

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/za-mzdu-na-stavbe-at-ruci-firma-navrhuje-jurecka-zdrazime-byty-i-silnice-varuji-stavari-1399865


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...