Přeskočit na hlavní obsah

Inflace pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Náklady na bydlení ale rostou

Inflace v Česku pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Zpomalení meziročního růstu způsobily hlavně ceny v potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 9,5 procenta a ceny služeb o 7,6 procenta.



Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,9 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,6 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 23,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 38,9 procenta). Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 35,5 procenta z červnového růstu o 39,8 procenta a tuhých paliv z 35,2 procenta v červnu na červencový růst 26,9 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu," upozorňuje developer Evžen Korec z Ekospolu.

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. A to přesto, že většina potravin zdražování mírnila. Mléko, sýry a vejce v červenci oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 8,3 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 3,6 procenta, ovoce o 10,3 procenta, maso o 3,2 procenta a cukr o 44,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 14,2 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 12,8 procenta a ubytování v hotelu o 13,6 procenta. V tomto segmentu je podle Korce na rozdíl od základních potravin největší potenciál úspor, přesto se podle posledních dat zdá, že Češi letní dovolené příliš neomezili.

"Vysoká inflace napomáhá investicím do nemovitostí. Jde totiž o nejlepší zajištění majetku proti inflaci, zhodnocení nemovitostí je v čase vždy vyšší než je inflace. Současná výše inflace znamená, že hodnota každých sto tisíc korun ročně klesne o vysokých 8800 korun. Naopak vhodně zvolená nemovitost nejenže hodnotu úspor uchová, ale navíc investorovi přinese i často nezanedbatelný zisk. Právě proto nyní na realitním trhu výrazně převažují kupující s vlastními zdroji nad těmi, kteří financují koupi bytu či domu prostřednictvím hypotékym" uzavírá generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...