Přeskočit na hlavní obsah

Hypoteční trh v polovině prázdnin nepatrně ožil, objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší za rok

Letošní léto je z hlediska hypotečního trhu poměrně netradiční. Zatímco v jiných letech si lidé raději užívají dovolených a hypoteční trh hibernuje, letos to úplně neplatí. Červenec byl sice podle očekávání velmi slabý, v srpnu však aktivita zájemců o hypotéku vzrostla. Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry v celkové hodnotě 14 miliard korun, což je meziměsíčně o čtvrtinu více. Zároveň jde o nejvyšší hodnotu od loňského června, vyplývá z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Meziročně byl objem poskytnutých hypoték letos v srpnu o 40 procent vyšší než ve stejném měsíci loňského roku. Hypomonitor poprvé od konce roku vykázal meziroční nárůst. To je ale jen proto, že loni hypoteční trh výrazně propadl. Stále velmi zaostává za předkovidovými roky. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.



Banky a stavební spořitelny podle aktuálních dat poskytly v srpnu hypoteční úvěry v celkovém objemu 14 miliard korun, tedy o 2,7 miliardy méně než v červenci. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 11,5 miliardy korun po červencových 9,5 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,6 miliardy korun oproti červencovým 1,9 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostl z červencových 3,8 tisíce na takřka 3,7 tisíce. I to je stále pod dlouhodobým standardem. Ještě v roce 2020 se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíc a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v srpnu opět nepatrně klesla na 5,78 procenta a je tak nejnižší za poslední rok. Stále se však pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let. Nabídkové sazby jsou přitom ještě o něco vyšší, pohybují se v rozmezí šesti až sedmi procent. "Hypoteční sazby jsou zásadně ovlivněny základními úrokovými sazbami centrální banky, která je už více než rok drží na stejných vysokých hodnotách. K zásadnímu zlevnění hypoték tak dojde teprve poté, co centrální banka sníží základní úrokové sazby. Podle opakovaných vyjádření centrálních bankéřů k tomu ale letos s největší pravděpodobností nedojde a hypoteční sazba se bude snižovat spíše jen nepatrně, pokud vůbec," zdůrazňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

"To dopadne na všechny ty, kteří chtěli prostřednictvím hypotéky financovat pořízení nemovitosti. Splátky hypotéky je vyjdou podstatně dráž, než kdyby hypotéku získali ještě před dvěma roky. Problémy ale budou mít i desítky tisíc domácností, které letos refinancovaly. Pokud měly dvouprocentní hypotéku, která byla běžná ještě před dvěma lety, nyní zaplatí o mnoho tisíc korun měsíčně na splátkách více. U průměrné třímilionové hypotéky na 25 let lidé zaplatí měsíčně při aktuální úrokové sazbě měsíčně o 6455 korun více, než kolik platili s dvouprocentní úrokovou sazbou. Ročně tak taková domácnost na výdaje spojené s bydlením vynaloží o 77 tisíc korun více. Jak velký je to problém, vynikne hlavně v porovnání s průměrnou hrubou mzdou v ČR. Ta je totiž skoro o polovinu nižší, než jsou vícenáklady na splácení dražší hypotéky. Mnoho rodin tak bude muset sáhnout hlouběji do svých rezerv," doplňuje Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...