Přeskočit na hlavní obsah

Praha se letos rozrostla o 16 tisíc lidí, na jeden zahájený byt připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý loňský rok. Zásadní podíl na tom mají lidé, kteří se do hlavního města přistěhovali, takových bylo podle statistiků během prvních šesti měsíců letošního roku 38 713, naopak vystěhovalo se „jen“ 22 759 lidí. Bytový trh však na tento demografický vývoj není připravený, nová výstavba výrazně zaostává, upozorňuje developer Evžen Korec.



"Obliba Prahy je pochopitelná. Je s přehledem nejbohatším regionem v Česku a přední příčky jí patří i v rámci celé EU. Pokud k výše uvedeným benefitům přidáme také rozsáhlou síť hromadné veřejné dopravy, špičkovou zdravotní péči či nadprůměrnou bezpečnost, dostaneme se k důvodům, proč se do české metropole stěhují nejen Češi z jiných regionů, ale také cizinci. Stále více palčivou se tak stává otázka bydlení," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Firmy za stejné období roku zahájily stavbu pouhých 2202 bytů. "Pokud odečteme lidi, kteří se z Prahy odstěhovali, zjistíme, že na jeden stavěný byt připadá více než sedm nových Pražanů. Je tak jasné, že se na každého zájemce nedostane a mnozí se tak musí spokojit s už stojícími byty. Tím ale jen roste tlak na realitní trh a nabídka dostupných bytů se snižuje. To doléhá i na nájemní bydlení, které se taky stává méně dostupným a dražším," upozorňuje šéf Ekospolu Korec.

Řešení je podle Korce jediné jediné: "Zásadně urychlit bytovou výstavbu. Tu brzdí kromě neúměrně dlouhého povolovacího procesu také absence nového územního plánu hlavního města. Ten stávající platí už od roku 2000 a za tu dobu se prakticky vyčerpal. Volné pozemky pro výstavbu velkých rezidenčních projektů nejsou k dispozici, prakticky každý velký projekt se už dlouho řeší dílčí změnou územního plánu. Troufám si říct, že bez toho by se v Praze nyní nepostavil ani jeden nový byt. Tento náročný proces je však velmi zdlouhavý a jeho výsledek bývá nejistý," podotýká pražský developer.

"Investoři i zájemci o vlastní bydlení by proto uvítali transparentní moderní územní plán, který jasně určí nové plochy pro rozsáhlou bytovou výstavbu. Jen velké projekty se stovkami až tisícovkami bytů umožní adekvátně reagovat na neutuchající příliv nových Pražanů a zlepší katastrofální dostupnost vlastního bydlení. Dokud nebude mít Praha nový územní plán, bude se tlak na rezidenční trh jen zvyšovat," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...