Přeskočit na hlavní obsah

Centrální banka udusila českou ekonomiku. Na její experimenty doplatily domácnosti i firmy, tvrdí developer Korec z Ekospolu

Nižší spotřeba domácností, velký počet zaniklých firem, nedostupné bydlení. Úroková politika České národní banky (ČNB) zcela zadusila českou ekonomiku, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Už od loňského jara drží základní úrokové sazby na nesmyslně vysokých hodnotách, což tvrdě dopadá na celé hospodářství. Kvůli tomu, že centrální banka zásadně zvýšila základní úrokové sazby, výrazně zdražily i komerční úvěry pro domácnosti i firmy. Ty jsou tak méně dostupné, což se promítá do nižší ekonomické aktivity. Jde o makroekonomický experiment centrálních bankéřů, který velice poškozuje domácnosti i firmy. Je proto nejvyšší čas, aby ČNB sazby výrazně snížila. Jen tak dojde k oživení ekonomiky," kritizuje politiku centrálních bankéřů developer Korec.



Že je česká ekonomika v depresi, vidí prý podle Korce každý. "Dokazují to i oficiální statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta. Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží i služeb šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů," argumentuje šéf Ekospolu.

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau za prvních osm měsíců letošního roku v Česku zaniklo 10 543 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Rekordní byl z tohoto pohledu podle analýzy hlavně letošní srpen. Nejvíce krize zasáhla odvětví obchodu, peněžnictví a pojišťovnictví. Právě v nich ubylo nejvíce firem.

"Kromě nižší poptávky způsobené šetřením spotřebitelů za to mohou i rekordně drahé firemní úvěry. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta). Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní," zdůrazňuje Korec.

To podle developera vede k tomu, že firmy o půjčky přestávají mít zájem. "Objem poskytnutých firemních úvěrů byl v letošním prvním pololetí nejnižší za poslední dvě dekády. Od začátku letošního roku do konce srpna klesl tento ukazatel meziročně o vysokých 35 procent. To vede k tomu, že firmy odkládají investice, v případě už čerpaných a nyní zdražených úvěrů tyto vícenáklady promítají do cen zboží a služeb. I to je přímý důsledek nesmyslné úrokové politiky ČNB," přidává Korec další argument.

"Nemohu nezmínit realitní trh, který se kvůli nezdravě vysokým úrokovým sazbám propadl na historická minima. Poptávka po nemovitostech v některých regionech v podstatě zamrzla, například pražský trh hlásil za loňský rok nejhorší prodejní čísla za posledních dvacet let. Viník je jednoznačný: drahé hypotéky, jejichž úrok se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Hypoteční sazby jsou letos trojnásobné oproti situaci před dvěma lety, splátka průměrné hypotéky vzrostla až o deset tisíc korun měsíčně. Problémy tak mají i stovky tisíc domácností, které musely za těchto podmínek refinancovat. Ročně jen za splátky hypotéky zaplatí o více než sto tisíc korun více," nekončí s kritikou ČNB pražský developer.

Drahé hypotéky podle Korce odrazují i kupující, kteří chtějí svoje bydlení financovat právě prostřednictvím hypotečního úvěru. "Takových bylo jen na pražském trhu nových bytů dlouhodobě polovina. Aktuálně nové byty ale kupují prakticky jen lidé, kteří mají vlastní peníze. Hypotéky se kvůli politice ČNB staly nedostupnými i pro střední třídu," dodává šéf Ekospolu.

"Ekonomická data jasně prokazují, že současná úroková politika centrální banky škodí domácnostem, firmám i celé ekonomice. Ostatně už čtyři členové bankovní rady ČNB na posledním jednání připustili určitou korekci základních úrokových sazeb směrem dolů. To je jistě dobrá zpráva. Jen místo drobné korekce je na místě jejich výrazné snížení. Čím déle drží ČNB základní úrokové sazby na těchto hodnotách, tím hůře se z toho bude celá česká ekonomika vzpamatovávat," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...