Přeskočit na hlavní obsah

Centrální bankéři po roce a půl snížili základní úrokové sazby. Hypotéky to příliš nezlevní, myslí si developer Korec

Až na své úplně poslední letošní zasedání si schovali svůj vánoční dárek centrální bankéři. Na dnešním jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) po dlouhém přiškrcování české ekonomiky konečně snížili základní úrokové sazby, byť jen minimálně o čtvrt procentního bodu. Stalo se tak poprvé od loňského 22. června. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 6,75 procenta. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 7,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 5,75 procenta. Očekává se, centrální bankéři budou základní úrokové sazby postupně snižovat i na příštích zasedáních. Hypotéky však podle developera Evžena Korce z Ekospolu v nejbližší době výrazněji nezlevní.



"Extrémně dlouhé udržování základních úrokových sazeb na nejvyšších hodnotách od roku 1999 zcela zadusilo celou českou ekonomiku. Firmám se výrazně prodražilo úvěrové financování investic i provozu, desítky tisíc ročně navíc zaplatí i domácnosti za splátky dražších hypoték. Že je česká ekonomika ve velmi špatném stavu, dokazují i mnohé statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta. Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží, služeb i hypotečních splátek šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Firmy kromě nižší poptávky bojují i s nezvykle vysokými úroky. "Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta). Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní," upozorňuje šéf Ekospolu.

Na trojnásobku oproti situaci před dvěma roky jsou nyní i úrokové sazby u hypoték. "V praxi to vypadá, že domácnost s průměrnou hypotékou ročně za splátky zaplatí až sto tisíc korun více než s dvouprocentní sazbou. Není divu, že zájem o hypotéky výrazně ochladl a objem poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let. Nejnižší za poslední dvě dekády byl také prodej nových bytů v Praze, protože realitní trh je závislý na vývoji trhu hypotečního. Dlouhodobě se totiž polovina nových bytů v hlavním městě prodávala kupujícím s hypotékou, těch však už zbyl jen mizivý podíl. Drtivou většinu kupujících nyní tvoří lidé s vlastními financemi," zdůrazňuje pražský developer.

"Nedá se ale očekávat, že by se po tomto rozhodnutí centrálních bankéřů něco výrazněji změnilo. Firemní úvěry ani ty hypoteční v nejbližší době zásadněji nezlevní. Například průměrná úroková sazba u hypoték se nyní pohybuje jeden procentní bod pod základní úrokovou sazbou, banky proto nemají příliš prostor pro její větší snížení. Na začátku roku tak pravděpodobně dojde pouze k menšímu poklesu hypotečních sazeb, které ale bude způsobené hlavně konkurenčním bojem o poslední bonitní klienty než že by se projevil vliv ČNB. Na zotavení realitního trhu to dopad mít nebude. Aby se dostupnost vlastního bydlení citelně zlepšila, musely by hypoteční sazby klesnout minimálně ke třem procentům. K tomu je ale ještě hodně dlouhá cesta," uzavírá Korec z Ekospolu.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...