Přeskočit na hlavní obsah

Kdy konečně přestaneme vítat nový rok zbytečným týráním zvířat a poškozováním vlastního zdraví, ptá se developer a milovník zvířat Korec

Významný pražský developer, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec, který je zároveň i ředitelem ZOO Tábor, je znám jako velký milovník zvířat. Jako takový se pravidelně vyjadřuje k aktuálním událostem týkající se ochrany zvířat a přírody obecně. Níže přinášíme jeho komentář k používání zábavní pyrotechniky.



Zabité či zmrzačené labutě, kachny a jiní vodní ptáci, otrávené ryby, zatoulaní domácí mazlíčci. Příchod nového roku je pravidelně ve znamení neskutečného a hlavně naprosto zbytečného utrpení obrovského množství volně žijících zvířat. Bolest prožívají ale i mazlíčci chovaní doma a otravujeme i sami sebe. Mluvím o nesmyslném zvyku oslavovat přelom roku kanonádou jako u Verdunu. Už mnoho let volám po tom, aby se tato přežilá „zábava“ zrušila a používání údajně zábavní pyrotechniky jednou pro vždy zakázalo.

Města každoročně za pár minut barevné a hlavně extrémně hlučné show vyhodí miliony korun, další minimálně tisíce korun za pyrotechniku utratí jednotlivci. Letos by to mohlo být jinak. Nemůže za to zdravý rozum a logické argumenty, ale bohužel předvánoční masakr na pražské filozofické fakultě. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na ni vyzval města, aby letošní novoroční ohňostroje zrušila. Ke stejnému kroku vyzval také jednotlivce. Podle posledních informací tuto výzvu vyslyšelo vedení Jindřichova Hradce, Olomouce či Karviné. Tam všude bude na Nový rok klid. Alespoň zdánlivě. Drobná pyrotechnika jistě chybět nebude ani tam. Bohužel. Někteří méně citliví lidé si ji jistě ujít nenechají.

Přestože nejsem zastáncem státních regulací, v tomto případě by byl úplný zákaz na místě. Že to jde, dokazuje například sousední Slovensko. Tam od příštího roku začne platit zákaz prodeje a používání většiny „zábavní“ pyrotechniky, který schválili slovenští politici. Myslím, že jejich čeští kolegové by si z nich měli vzít příklad a tento krok také učinit. Ochrání tím nejen životní prostředí, ale také veřejné zdraví.

Podle studie vědců z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se kvůli zábavní pyrotechnice dostane v Česku každý rok do ovzduší 12,5 tuny hořčíku, 10,5 tuny baria, tuna stroncia, 0,8 tuny titanu, 1,2 tuny rubidia a půl tuny mědi. Koncentrace těchto vysoce škodlivých a karcinogenních látek se na přelomu roku velice výrazně zvyšuje, v některých případech jde o stonásobky běžného stavu, a navíc v přírodě i živých organizmech zůstávají dlouhou dobu. Škodí tak mnohem díle, než jen po dobu odpalování.

Za zákaz ohňostrojů i „zábavní“ pyrotechniky apelovali už před rokem také vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR, podle nichž se toxický koktejl vypouštěný do vzduchu dostává přihlížejícím do plic, kde může rozleptat tkáň. Některé nebezpečné látky se pak v těle ukládají a škodí dlouhodobě. Pokud k tomu připočítáme i množství brutálních úrazů včetně traumatických amputací způsobených neodborným odpalováním pyrotechniky, dostaneme pádný argument k zákazu tohoto nebezpečného počínání.

A to jsme se ještě ani nedostali k těm, kteří se bránit nemohou, přestože patří k dělobuchy a petardami nejvíce ohroženým – zvířatům. Přesné statistiky, kolik zvířat a ptáků v Česku kvůli hlučné novoroční tradici uhyne, neexistují. Bude jich ale spousta. Některé případy jsou přitom známější a připomínají se i po letech. Například na Nový rok 2013 spadly tři zraněné labutě přímo mezi diváky sledující novoroční ohňostroj. Jedna labuť zemřela na místě, druhá podlehla těžkým zraněním v záchranné stanici v Jinonicích. Třetí se tam ani nedostala, protože zraněnou ji jeden policista hodil do vody, kde poté pravděpodobně uhynula. Případ byl o to varovnější, že se ohňostroj odpaloval přímo ze Střeleckého ostrova z bezprostřední blízkosti nočního nocoviště stovek nočních ptáků. V Praze naštěstí k podobným zbytečným masakrům nedojde, hlavní město už počtvrté místo hlučného ohňostroje uspořádá tichý videomapping. V historických a některých dalších částech hlavního města si pyrotechniku neodpálí ani lidé, protože to magistrát letos zakázal.

Podle statistik má psa každý třetí Čech. A kdo ho nemá, tak jistě někoho takového osobně zná. Takže každý moc dobře ví, co novoroční ohňostroje pravidelně dělají s domácím mazlíčky, kteří mají mnohem citlivější sluch než lidé. Jak dlouho dopředu je na zvýšený hluk připravují a na Silvestra je dopují nejrůznějšími sedativy. Přesto sociální sítě následující dny zaplavuje spousta zpráv s prosbou pomoci pátrat po zatoulaných psech, kteří se před hlukem rozhodli utéct hodně daleko.

Ministr vnitra letošní výzvu vysvětlil snahou nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a traumata lidí. K tomu bych jen dodal, že bychom neměli zapomínat ani na naše zvířecí partnery, kteří trpí ještě více. Nicméně pod ministrovu větu „Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí.“ bych se s klidem podepsal. Zkuste to také. Pomůžete přírodě i vlastnímu zdraví. A navíc ušetříte nemalé peníze, což také není k zahození.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

ředitel Zoologické zahrady Tábor

předseda Cane Corso klubu ČR

 

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Během zimy od listopadu do konce března je otevřena pouze o víkendech, Vánocích a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...