Přeskočit na hlavní obsah

Devět Čechů z deseti zdobí vánoční stromeček, většina ho má v obývacím pokoji

Vánoční stromeček každoročně zdobí domácnosti devíti Čechů z deseti. Pouze 11 procent lidí přiznává, že tento kus přírody ve své domácnosti nemají. Drtivá většina (85 procent) pak pro vánoční stromeček vyčleňuje prostor v obývacím pokoji, ostatní místnosti pro tento účel využívají jen jednotlivci. Vyplývá to z průzkumu pro developerskou společnost Ekospol mezi 2500 lidmi.



Rozhodli jsme se před blížícími se vánočními svátky zjistit, jak se tradiční zvyky projevují v českých domácnostech. Fakt, že drtivá většina Čechů vánoční stromeček zdobí, nás příliš nepřekvapil. Stejně málo překvapivé bylo zjištění, že se většinou nachází v obývacím pokoji. Jen jednotlivci si ho dávají do ložnice, kuchyně či dětského pokoje. Jeden respondent dokonce stromeček průběžně přemísťuje. Na Štědrý den ho má v dětském pokoji, aby ho o den později přesunul do obývacího pokoje,“ přibližuje výsledky průzkumu mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka.

Zatímco vánoční stromeček najdeme ve většině domácností, jmelí tak rozšířené ani zdaleka není. Pravidelně ho před Vánocemi rozvěšuje jen 53 procent domácností. Pokud už přece jen domácnost zdobí, tak visí na lustru (95 procent). Objevit ho však můžeme i na dveřích či na okně.

Zvláště v posledních letech se na českých sídlištích i vilových čtvrtích rozmohl poměrně nový zvyk ověšovat domy či alespoň okna a balkony svítícími řetězy a jinými ozdobami. „Z našeho průzkumy vyplývá to, co je jasné každému, kdo se podívá v tomto předvánočním čase na jakékoliv sídliště či libovolnou obec. Zvlášť po setmění to leckde vypadá jako na Matějské pouti, okna i celé domy hrají všemi barvami. Ostatně to, že na svá okna zavěšuje nejrůznější světýlka, přiznává 59 procent lidí. Nejčastěji je najdeme v obývacím pokoji (41 procent domácností), v kuchyni (21 procent) a dětském pokoji (18 procent). Dvanácti procentům lidí blikající ozdobičky nevadí ani v ložnici,“ doplňuje mluvčí Sušanka a dodává, že většina lidí s vánoční výzdobou začíná společně se začátkem adventu.

Některé věci typické pro Vánoce naopak mají zůstat skryty. Jednoznačně k nim patří dárky, které by měli obdarovávaní objevit nejlépe až na Štědrý den pod stromečkem. V posledních dnech před tím proto každoročně vyvstává Nerudovská otázka Kam s ním?. „Rada od našich respondentů je jednoznačná: dárky schovejte do skříně. Tak to činí 62 procent dotázaných. Výhodu mají ti, kteří mají sklep nebo garáž. Tam vánoční dárky ukrývá 18 procent dotázaných. Někteří využívají tyto prostory patřící sousedům či známým. Extrémem pak je zamknout vánočná dárky na chalupě, jak se nám také přiznal jeden z respondentů. Jednak je nutné pro ně před Štědrým dnem dojet, a pak také existuje vyšší riziko, že je z nehlídané chalupy ukradne zloděj. Asi bych proto raději zvolil jinou skrýš,“ upozorňuje Sušanka.

Vánoční pohodu u plného stolu a nazdobeného stromečku většinou předchází hektické období, jehož nepsaným symbolem je neoblíbený předvánoční úklid. Zatímco dříve by žádná hospodyňka nepřiznala, že svou domácnost před svátky neuklízí, nyní se tím nikdo netají. Až 40 procent Čechů přiznalo, že před Vánocemi buď vůbec neuklízí, případně že se jejich předvánoční úklid nijak neliší od toho běžného. Většina (60 procent) však stále zahajuje adventní čas s mopem a prachovkou v ruce, pět procent lidí si však na úklid domácnosti najme odborníky.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 27 let na trhu úspěšně dokončil 55 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor, která se zaměřuje na chov ohrožených druhů zvířat. Ta tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...