Přeskočit na hlavní obsah

V Praze je o třetinu víc zájemců o práci. Ani to ale zatím nesrazilo jejich přehnané požadavky

Personalisté se nestačí divit, s jak zkreslenými představami se dnes zájemci ucházejí o nabízenou práci. Už cca před dvěma lety začalo být u zájemců patrné, že mají vysoké mínění o svých schopnostech nebo nereálné představy o platových možnostech. A toto „sebevědomí“ uchazečů o práci překvapivě neklesá ani v posledních měsících, kdy mnohé firmy začaly pod dopadem koronavirových restrikcí propouštět a na trhu práce neustále přibývá těch, kdo hledají práci.



K 31. červenci evidoval Úřad práce ČR téměř 280 000 uchazečů o práci, což je o 10 tisíc víc než v červnu a o téměř 75 tisíc víc než loni v červenci. V meziročním srovnání se tedy počet zájemců o práci zvýšil o více než čtvrtinu. Jen v Praze evidoval úřad práce koncem července zhruba 29 500 uchazečů, což představuje meziměsíční přírůstek o více než 2000 uchazečů a v meziročním porovnání to znamená zvýšení počtu nezaměstnaných o 10 500. Nárůst zájemců o práci v hlavním městě byl tedy minulý měsíc o více než třetinu vyšší než vloni v červenci!

Přestože na trhu práce začíná být dost těsno, zájemci neslevují ze svých přemrštěných požadavků,“ popisuje aktuální situaci Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol. Upřesňuje, že především absolventi si neuvědomují, že zatím zcela postrádají praktické zkušenosti, a že firmy je budou platit právě za praktické uplatnění jejich dovedností a ne jen za samotné razítko na vysokoškolském diplomu.

Ekospol sice patří k zaměstnavatelům nabízejícím nadstandardní mzdy, přesto ale neslevuje z toho, aby mzdové ohodnocení také odpovídalo nadstandardnímu pracovnímu výkonu. „Skutečně schopní pracovníci, kteří pro firmu znamenají velký přínos, u nás pobírají i částky přesahující milion korun ročně,“ upřesňuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Evžen Korec.

Dalším nešvarem je podle personalistky to, že zájemci se mnohdy ucházejí o vypsané pozice, aniž by splňovali aspoň základní požadavky zaměstnavatele. Lidé s výučním listem nebo s maturitou (navíc ještě zcela mimo daný obor) se tak bez mrknutí oka ucházejí o práci podmíněnou vysokoškolským vzděláním a mnohaletou praxí na dané pozici.

Úspěšná developerská společnost Ekospol aktuálně poptává mladé odborníky v oboru stavař se zkušenostmi v územním plánování. Přičemž kromě pracovníků s praxí dá v tomto případě příležitost i schopnému absolventovi. Možnost uplatnění zde najdou také manažeři povolování staveb s praxí, hlavní inženýři projektu, projektant, architekt a zkušení účetní. „Nově poptáváme také spolehlivého pracovníka na pozici technik autodopravy, správy a údržby nemovitostí,“ přibližuje personalistka aktuální pracovní nabídku renomovaného developera.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor, která se zaměřuje na chov ohrožených druhů zvířat. Ta tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Společnost dlouhodobě patří mezi nejžádanější tuzemské zaměstnavatele. Nabízí nejvyšší platy v oboru stavebnictví a jedny z nejvyšších v rámci celé ČR, což potvrdil i průzkum časopisu Ekonom. Na každou uvolněnou pozici se do výběrového řízení hlásí stovky uchazečů, ročně kolem deseti tisíc lidí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...