Přeskočit na hlavní obsah

Začíná hlavní chalupářská sezóna. Na co si dát pozor po zimní pauze?

Co Čech, to chalupář. Toto rčení dlouhodobě potvrzuje i statistika, podle níž jsou Češi z pohledu počtu chat a chalup využívaných k rekreaci v přepočtu na obyvatele na druhém místě na celém světě. Stále více lidí tráví své víkendy v klidu své druhé rekreační nemovitosti a právě první jarní dny a týdny jsou každoročně ve znamení návratu k zazimovaným chalupám. Na co si ale při prvním příjezdu v sezóně dát největší pozor?



Letošní koronavirová epidemie a kvůli ní přijatá bezprecedentní opatření ovlivnila i chalupářskou sezónu. Někteří lidé, kteří zůstali několik týdnů nuceně doma, raději trávili volno mimo městský ruch a rozhodli se proto strávit karanténu v klidu na své chalupě. Spousty volného času pak využili například pro dlouhodobě odkládané opravy či náročnější rekonstrukce. Mnozí chalupáři ale čekali, až nejpřísnější omezení limitující pohyb obyvatelstva pominou. Jistě k tomu přispěli také časté zmínky v médiích o tom, jak nepřátelsky se starousedlíci dívají na hromadný příliv lidí z měst. Nyní po poslední vlně uvolnění však už víkendům na chalupě nic nebrání. Naopak očekávané teplé dny jsou pro to ideální,“ říká mluvčí developerské společnosti Ekospol Filip Sušanka.

Přijet na chalupu, která byla několik měsíců nevyužívaná, však není jen tak. Majitel by měl před prvním pobytem udělat několik základních věcí. „Už před vstupem do budovy by měl zvenku zkontrolovat případná mechanická poškození. Už na první pohled lze odhalit nevítanou návštěvu zlodějů. Pokud zjistíte, že vaši chatu někdo vykradl, určitě nevstupujte dovnitř a ihned zavolejte policii a počkejte na ní venku. Pohybem po interiéru můžete zničit všechny stopy, které by mohly vést k dopadení nenechavých návštěvníků,“ upozorňuje Sušanka.

Při vizuální kontrole však nejde jen o vypáčené dveře či jiné podobné znaky vykradení, ale také o odhalení následků zimních mrazů. „Důkladnou kontrolu si proto zaslouží střecha, které vadí časté střídání vysokých a nízkých teplot. To může poškodit konstrukci střechy a vést až k zatékání. Podobnou péči je nutné věnovat také okapům, zda někde zmrzlá voda neroztrhala svody a nepoteče tak při nejbližším dešti po fasádě,“ radí Sušanka.

Důležité je také zkontrolovat komíny a kamna, každý majitel nemovitosti je musí nechat jednou ročně zkontrolovat. U sezónních zdrojů tepla navíc prováděcí předpis zákona o požární ochraně nařizuje dvakrát ročně důkladné vyčištění. Nános sazí v komíně totiž výrazně zvyšuje riziko požáru. Pravidelné revize komína vyžadují i pojišťovny a tyto kontroly navíc prodlužují životnost komína a zvyšují účinnost vytápění.

Před opětovným spuštěním vody je nutné zkontrolovat všechny trubky, jestli je náhodou mráz nepoškodil. „Zkontrolovat se musí také elektroinstalace, nejlépe tím, že se zapnou všechna světla a vyzkouší všechny zásuvky. Jakýkoliv podezřelý zvuk je jasným signálem, že je něco v nepořádku a impulsem pro okamžité zavolání certifikovaného elektrikáře. Podcenění skutečného stavu elektroinstalace může vést až k vyhoření zásuvky či dokonce vzniku požáru,“ zdůrazňuje Sušanka.

Mnoho chalupářů se po prvním příjezdu na chalupu snaží okamžitě co nejrychleji vyvětrat zatuchlost dlouho uzavřeného prostoru. Intenzivní větrání, zvláště brzy z jara, kdy ještě ranní teploty atakují nulové hodnoty, však není nejvhodnější. Může se totiž začít srážet vlhkost a stěny pak vlhnou. „Lepší je proto jen omezené větrání následované důkladným vytopením celého domu. Tato kombinace vlhkost a zatuchlinu spolehlivě vyžene,“ doporučuje Sušanka.

I přes sebelepší zazimování majitel nezabrání tomu, aby neobývanou nemovitost nenavštívili nevítaní zvířecí hosté. Například myši a jiní drobní hlodavci opuštěné chaty přes zimu vyhledávají pravidelně. Důležitá je proto důkladná kontrola kuchyně i spižírny. „Všechno je nutné vyndat ven, zkontrolovat, utřít a vydesinfikovat. To samé se týká lednice, podlah, koupelny i záchodu. Stejně tak je nutné vyprat všechny lůžkoviny, záclony, ubrusy, prostírání, potahy a další látky v interiéru. Matrace a koberce pak na čerstvém vzduchu vyvětrejte a vyprašte. První víkend na chalupě po zimní pauze tak bude spíše ve znamení intenzivního úklidu než nějakého odpočinku a relaxace. Na to bude dost času později,“ dodává Sušanka.

 

 

 

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 28 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 56 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...