Přeskočit na hlavní obsah

Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program

Skákací hrad, malování na obličej, hudební vystoupení, zvířecí olympiáda, speciální komentovaná krmení a slavnostní pojmenování dvou zubřích mláďat. Návštěvníky táborské zoologické zahrady čeká tuto sobotu 22. června opravdu nabitý program. Kromě neobvyklých zážitků si šťastlivci odnesou i zajímavé ceny. Zoo totiž slaví 9. narozeniny a tentokrát to bude opravdu velké.



 Den, kdy jsem přijel poprvé do táborské zoo, si pamatuji, jako by to bylo včera. Přitom je to už více než devět let. Od té doby urazila naše zoologická zahrada obrovský kus cesty. Ze zkrachovalého projektu původního majitele se stala renomovaná a respektovaná zoologická zahrada, která na záchraně ohrožených druhů zvířat spolupracuje se špičkovými zahradami z celé Evropy. Díky tomu se nám podařilo získat i nejvíce ohrožené druhy, jako je například fosa madagaskarská, která je ve volné přírodě takřka vyhubená. Zvířatům jsme zajistili co nejlepší životní podmínky včetně vyvážené stravy a špičkové veterinární péče. Naše poslání chránit ohrožené druhy zvířat jsme potvrdili i minulý týden, kdy jsme otevřeli unikátní Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy, kam bude stát umísťovat zabavená zvířata z celé republiky. Podobné centrum u nás až dosud chybělo. Kdo si pamatuje naše začátky před devíti lety, mi musí dát za pravdu. ZOO Tábor se výrazně změnila, přibylo chovaných zvířat i nové komfortní výběhy se zázemím budované podle nejaktuálnějších chovatelských trendů. Nic z toho by se nepodařilo nebýt motivovaných zaměstnanců a hlavně našich návštěvníků a příznivců. Abychom jim za dlouholetou podporu alespoň trochu poděkovali, připravili jsme pro ně jako každý rok velkou narozeninovou oslavu plnou zajímavého programu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Návštěvníci, kteří v sobotu navštíví táborskou zoologickou zahradu, se mohou těšit na opravdu nabitý program. Chybět nebude skákací hrad, malování na obličej, fotokoutek, speciální QR hra, hudební vystoupení či zvířecí olympiáda. „Pro návštěvníky jsme připravili drobné vědomostní soutěže a Velkou zahradní hru o zajímavé ceny. Samozřejmostí jsou i oblíbená komentovaná krmení a VIP zvířecí hosté. Během oslavy také vyhlásíme jména našich dvou zubřích samiček. Autoři vybraných jmen na místě dostanou knihu Jak chráníme ohrožené druhy a zubry sami nakrmí. Z přítomných navíc vylosujeme dalších deset šťastlivců, kteří se k mimořádnému krmení zubrů také připojí,“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Návrhy jména pro zubří samice lze posílat až do čtvrtku 20. června. Jméno musí začínat na slabiku „TA“, kterou má táborská zoo přidělenou v plemenné knize, a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Táborka, Tamara nebo Táňa. Bližší informace zájemci naleznou na facebookové stránce zoo https://www.facebook.com/zootaboreu. Zde je i podrobný program sobotní narozeninové oslavy.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí.  ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...