Přeskočit na hlavní obsah

E15: Staré i nové budovy budou muset být zelenější. Byty kvůli tomu zdraží až o pětinu, varují developeři

Nově postavené kanceláře, bytové domy, ale i třeba obchodní centra budou muset od roku 2030 splňovat bezemisní standard. Aby jej dosáhly, budou nezbytně vybavené novými technologiemi, které zajistí například využití dešťové vody nebo obnovitelných zdrojů energie. Unijní státy k tomu vyzývá na jaře schválená směrnice o energetické náročnosti budov, na které nyní začalo pracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle tuzemských developerů však může regulace prodražit nové byty.

Cílem evropské směrnice je výrazné snížení energetické náročnosti nových, ale i starších staveb. Jen na provoz budov připadá 36 procent celkově vyprodukovaných emisí a 40 procent spotřeby energií. Evropské státy si proto daly za úkol od roku 2030 stavět pouze bezemisní stavby, u nových veřejných budov začne tato povinnost platit o dva roky dříve. Pro už stojící domy, kanceláře, školy, úřady a další stavby má vláda vymyslet podpůrné programy, které majitele motivují k renovacím a energeticky úsporným opatřením.
Bude ovšem na vládě Petra Fialy a patrně jeho následníka, jak se se směrnicí vypořádá a jakým způsobem ji začlení do českých zákonů. Ministerstvo průmyslu a obchodu už sestavilo tři expertní skupiny, které mají s návrhem implementace přijít. Česko na to má stejně jako další unijní státy dva roky.
"Směrnice o energetické náročnosti budov nastavuje směr, jehož cílem je postupné snižování energetické náročnosti všech budov do roku 2050. Konkrétní nastavení podmínek je ale na každém členském státu a my si musíme stanovit takové cíle, které budou vycházet z reálných podmínek České republiky," uvádí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Expertní skupiny podle něj momentálně řeší nastavování standardu pro renovaci budov a pro novou výstavbu, což by měly dokončit do konce letošního roku. Následně bude odborníky čekat složitá otázka historických a architektonicky chráněných budov, u kterých je často nemožné dosáhnout bezemisnosti, protože u nich třeba nejde zateplit fasádu nebo vyměnit historická okna. Jedním z hlavních úkolů vlády bude také provoz podpůrných programů pro renovace a poradenství. Momentálně je podle rezortu v programech podpory snižování energetické náročnosti budov do roku 2030 až 220 miliard korun.
Jaký bude mít nakonec směrnice konkrétní dopad na trh s byty, se teprve ukáže. Úplně stejně jako dnes ale mluvili developeři i před deseti lety, když se jednalo o nových pravidlech pro snižování energetické náročnosti budov. Šéf Ekospolu Evžen Korec nebo Marcel Soural varovali, že zavedení tehdejší unijní normy zdraží byty o deset až patnáct procent.
Ceny bytů sice od té doby opravdu výrazně vzrostly, ale stejně jako dnes byly nové technické normy patrně jen jedním z více faktorů. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...