Přeskočit na hlavní obsah

Ekonom: Jak ochladit rozpálená města? Pomůžou zelené i bílé střechy

Nesnesitelné vedro, rozpálené ulice téměř bez stromů a vzduch, který příliš neproudí. Tak vypadají v létě centra řady měst. S delšími obdobími horka vědci, architekti a developeři začínají přemýšlet, jak aglomerace alespoň trochu ochladit.

Jedním z největších problémů měst je, že v nich vznikají takzvané tepelné ostrovy. Příčinou je fakt, že stromy a tráva byly nahrazeny betonem, asfaltem a dalšími umělými materiály s výrazně většími schopnostmi akumulovat sluneční záření. Kvůli tomu se povrchy ulic a budov během slunečného dne rozpálí více než například louky či parky a v noci pak toto teplo uvolňují do okolí.


Dalším důvodem je charakter ulic, které tvoří jakési kaňony, jež umožňují vícenásobný odraz dopadajících slunečních paprsků. Vyšší budovy také omezují proudění větru a ochlazování města.

V Praze najdeme nejvýraznější tepelné ostrovy v Holešovicích, ve Vysočanech a v trojúhelníku mezi hlavním nádražím, Masarykovým nádražím a Florencí. "Když se podíváme na tepelné snímky Prahy, o něco lépe než zmíněná místa je na tom Staroměstské náměstí," hodnotí situaci environmentální ekonom Jan Macháč z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. S kolegy delší dobu zkoumá různá opatření využívaná při ochlazování měst. Posuzují jejich přínosy a náklady.

Za velmi efektivní považuje Macháč střechy osázené vegetací. Podle něj fungují jako přírodní klimatizace. Se svým týmem zjistil, že během horkého dne, kdy teplota vzduchu vystoupala téměř ke čtyřicítce, se zelená střecha na univerzitním kampusu ohřála na pouhých třicet stupňů. Ovšem na sousední lepenkové střeše pak teploměr ukázal přes 70 stupňů Celsia. Značná část tepla akumulovaného na střeše navíc přecházela dále do budovy.

Intenzivně zalévaná zelená střecha se ohřála jen na 35 stupňů, ale její údržba – zejména zálivka – je, pokud neprší, nákladná.

Jak zjistili vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe, vhodnou variantou je také střecha natřená na bílo. Z jejich měření vyplynulo, že maximální teplota povrchu bílých střech se za slunečných horkých dní pohybuje mezi 40 a 48 stupni podle zvoleného materiálu. Teplota černých střech v experimentu dosahovala 65 až 75 stupňů.

V případě střechy s vegetací záleží podle Mariana Pavelky z centra CzechGlobe zejména na způsobu údržby. Rozdíly byly výrazné. Intenzivně zalévaná zelená střecha se ohřála jen na 35 stupňů, ale její údržba – zejména zálivka – je, pokud neprší, nákladná. Nezalévaná travnatá střecha měla 46 stupňů a střecha pokrytá sukulenty, konkrétně netřesky, dosáhla 52 stupňů. "Náklady na obyčejnou bílou střechu jsou přitom řádově nižší než na zelenou," upozorňuje Pavelka.

Při ochlazování města mohou pomoci také fasády porostlé zelení a zejména výsadba stromů. Neplatí ale, že je přínosná za všech okolností. "Když uděláte stromořadí na frekventované ulici, zvýší se tam v letních měsících koncentrace přízemního ozonu a škodlivin," upozorňuje Michal Lehnert z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Řešením podle něj je mít stromy jen na jedné straně ulice, a to na té, která je přes den převážně osluněná. "Nevznikne tak tunel znemožňující provětrávání," říká Lehnert.

Sázka na hospodaření s vodou

Horko a extrémy počasí berou na vědomí už i developeři a architekti. "Klimatická změna má samozřejmě citelný dopad na nemovitostní byznys," říká partner realitní skupiny Mint Jaroslav Mida. Upozorňuje, že v současných komerčních budovách je často potřeba vynaložit více energie na chlazení v létě než na vytápění v zimě.

Skupina Mint se snaží ve svých nemovitostech využívat technologie a opatření, která snižují celkovou energetickou náročnost. Jednak kvůli úsporám, jednak s ohledem na principy udržitelného podnikání ESG. Jejich respektování bylo dlouho dobrovolnou iniciativou firem, nyní se stává povinným.


Žaluzie či byt na sever

Hrozící horké počasí má vliv i na preference při nákupu bytů. Hlavní architektka studia Loxia Jana Mastíková ve své praxi pozoruje, že někteří zákazníci začínají brát dříve odmítanou orientaci bytu na sever jako výhodu. "Vědí, že v létě ušetří dost peněz za chlazení," podotýká. Stále populárnější jsou různé způsoby stínění jako markýzy nebo rolety.

"Klienti mají obrovský zájem o předokenní žaluzie, které pomáhají regulovat teplotu v bytě. U vybraných projektů provádíme přípravu na jejich instalaci už ve standardu," potvrzuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...