Přeskočit na hlavní obsah

Spuštění digitalizace stavebnictví je neuvěřitelný chaos. Nový tým snad vyřeší problémy co rychleji, přeje si developer Korec

Náhlý, nicméně očekávaný krok. Premiér Petr Fiala odvolal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a jako údajný důvod uvedl manažerské selhání při řešení problémů se zaváděním nového stavebního zákona a digitalizace stavebnictví. Nový stavební zákon je plně účinný od 1. července letošního roku. Odborníci dlouho dopředu upozorňovali, že příprava velmi vázne a za odložení jeho účinnosti se přimlouval dokonce i prezident Petr Pavel. Ministerstvo těmto názorům nevyhovělo a systém spustilo podle původního plánu od začátku letních prázdnin. No spustilo, to se nedá úplně říct, spíše pokusilo spustit, komentuje to předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

"Nastalo něco, na co ani my, extrémně složitým povolovacím procesem poučení stavebníci, nejsme zvyklí. Celý systém naprosto zkolaboval. Stavební úřady prakticky ihned začaly reportovat obrovské množství chyb, celý systém podle nich úplně přestal fungovat. Podle našich informací se povolování nových staveb v létě prakticky zastavilo, protože úředníci nedělali nic jiného, než objevovali a hlásili nové a nové chyby. Že bude zavádění nového stavebního zákona trvat dlouho a nebude to jednoduché, jsem opakovaně říkal už dlouho předem. Ale takové problémy, které se objevily, jsem ani já nečekal," říká developer Korec.

"Napravit všechny chyby a zajistit alespoň nějakou funkčnost systému nebude trvat týdny, ale měsíce. Aktuálně se vůbec nic neurychlilo a investor, který nestihl termín pro podání žádosti o povolení stavby podle starých podmínek, musí počítat s obrovským zpožděním. V současnosti nikdo nedokáže garantovat, kdy se nový systém konečně rozeběhne bez chyb. Jakékoliv zdržení přitom povede jen k vyšším nákladům. Investorům, kteří si na koupi pozemku a přípravu a následnou výstavbu projektu vzali bankovní půjčku, naskakují vícenáklady každým dnem. Splácet musí často už nyní, realizace zisku, kterým by pokryli i splátky, se jim naopak vzdaluje. To se nakonec projeví na koncové ceně stavby. Nový byt to v konečném důsledku může prodražit až o stovky tisíc korun. Výhodu mají velcí a finančně silní developeři, kteří využívají jen vlastní zdroje. I jim ale průtahy způsobují růst nákladů," tvrdí šéf Ekospolu.

"Protože jsme v Ekospolu situaci sledovali a analyzovali dostatečně předem, stihli jsme připravit všechny potřebné podklady tak, abychom žádosti o povolení staveb mohli podat ještě před prvním červencem. Většina našich připravovaných staveb tak běží ještě podle původního stavebního zákona. Využili jsme možnosti poslat naše připravované projekty do povolovacího řízení ještě před nabytím účinnosti nového stavebního zákona. Zatím se jednoznačně ukazuje, že kdo zvolil tento postup, udělal dobře. Bohužel boj s chybami nového systému zaměstnává úředníky stavebních úřadů natolik, že mají méně času na již běžící řízení. Problém je o to větší, že je investoři v červnu zahrnuli velkým množstvím žádostí, kterými se nyní jen horko těžko prokousávají," doplňuje pražský developer.

"Povolování nových staveb patří v Česku dlouhodobě k nejsložitějším na celém světě. Nový stavební zákon měl proces výrazně zjednodušit a výrazně zkrátit. Nová legislativní norma opravdu obsahuje principy, díky kterým by získání všech potřebných povolení opravdu mohlo být snadnější a rychlejší. Bohužel jakékoliv přínosy nového zákona aktuálně absolutně zastiňuje jeho špatně připravené spuštění, které naopak povolování nových staveb ještě více paralyzovalo. Za nefunkčnost systému zodpovídá ministr pro místní rozvoj, pod jehož resort stavebnictví spadá. Je proto pochopitelné, že za tohle přetrvávající selhání ponese politickou odpovědnost," přidává Korec.

"Digitalizaci stavebního řízení bude mít nově podle premiéra Fialy na starost ministr dopravy Martin Kupka a jeho tým. Doufám, že se naplní staré přísloví „Nové koště, dobře mete“ a nefunkční systém se podaří novému týmu opravit co nejdříve. Problémy stavebnictví totiž dopadají úplně na všechny. Pomalé povolování nových staveb prodražuje nové byty až o deset procent, zásadně se zdržuje také budování potřebných infrastrukturních staveb, jako jsou silnice, železnice či obchvaty měst. Snad dostaneme funkční systém povolování staveb a digitalizované stavebnictví dříve než pod vánoční stromeček," uzavírá Korec z Ekospolu, který si nechal naklonovat psa.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...