S novou vládou na Slovensku se změnil také postoj k medvědům. Zatímco loni jich bylo kvůli agresi zastřeleno deset, letos už číslo stouplo k devadesáti. Jak však zjistili investigativci, jejich odstřel jen málokdy souvisel s agresí zvířete. Z týmu určeného k prevenci střetů člověka a medvěda se proto podle Michala Haringa, který ho v minulosti vedl, stalo "vražedné komando".
Organizace, o které Haring mluví, funguje už několik let pod názvem Zásahový tým medvěda hnědého. Jako odborník na medvědy, kterým se věnuje už přes dvacet let a studoval je i na vysoké škole, ji vedl do poloviny loňského roku. Poté se s organizací pod správou ministerstva životního prostředí a Státní ochranou přírody rozešel.
...
Stížnost české zoo
Medvěd hnědý je v Evropské unii chráněným druhem a na jeho ochranu v porovnání s jinými druhy míří nejvíc financí. Česká Zoo Tábor proto podala na slovenskou Národní radu stížnost k Evropské komisi. Žádá ji o přezkoumání novely zákona, která usmrcování zvířat povoluje ve zrychleném stavu a bez transparentního řízení.
"Situace medvědů se nezměnila, změnil se jen přístup," říká pro Aktuálně.cz ředitel zoologické zahrady a majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. "Přestože medvědi patří mezi šelmy, primárně vůbec nejsou masožravci. Z devadesáti procent se živí rostlinnou potravou, jen malou část tvoří mršiny. Představa, že by člověka lovil, je nepředstavitelná," uvádí.
Evropská komise přijala stížnost na začátku září, na její posouzení má dvanáct měsíců, doplňuje zástupce právního oddělení Zoo Tábor Roman Uhlíř.
Celý článek si přečtete tady:
Komentáře
Okomentovat