Přeskočit na hlavní obsah

Rozkaz k vyklizení bytu majitelům příliš nepomůže. Protřelý problémový nájemník ho snadno obejde

Nájemník přestal platit nájem a majitel nemovitosti ho chce oprávněně nechat vystěhovat. Zdánlivě jednoduchý a spravedlivý proces se u nás může nepěkně natáhnout. Pokud je nájemník jen trochu drzý, zůstane bydlet dál, aniž by něco zaplatil. Spoléhá totiž na to, že soudní tahanice budou trvat velmi dlouho. Tím spíš, když je bude aktivně prodlužovat. Majitelé se tomu brání hlavně tím, že uzavírají krátkodobé nájemní smlouvy většinou na jeden rok. Ani to ale nemusí pomoci.

Vláda proto už před rokem přišla s návrhem zákona o podpoře bydlení, jehož součástí je i novela občanského zákoníku. Tato legislativní změna zavádí takzvaný rozkaz k vyklizení, který má usnadnit a hlavně urychlit vystěhování problémových nájemníků. Podle advokátních kanceláří, které se nájemními vztahy zabývají, trvá nedobrovolné vystěhování problémového nájemníka v průměru rok až rok a půl. V případě patnáctitisícového nájemného tak majitel bytu přijde o více než čtvrt milionu korun, které musí následně složitě a často neúspěšně vymáhat.

"Rozkaz k vystěhování měl tuto lhůtu podle předkládajícího ministerstva pro místní rozvoj výrazně zkrátit celý proces a majiteli tak ušetřit peníze. Soud by o něm rozhodoval podobně jako o platebním rozkazu ve zjednodušeném řízení, tedy bez nařízení jednání. Měl by ho proto být schopný vydat už v řádu týdnů. Rozkazem soud nájemci nařídí vyklidit byt do 15 dnů od doručení a zaplatit náklady jednání. Rozkaz bude mít účinky pravomocného rozhodnutí. To znamená, že žalobce (tedy většinou pronajímatel) může své právo rovnou vymáhat," vysvětluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Na první pohled pozitivní změna ale při hlubším zkoumání podle Korce příliš neobstojí. Problémem podle něj je, že proti rozkazu může problémový nájemník podat odpor, čímž se rozjede standardní kolečko soudních stání, které se může velmi protáhnout.

"Právě výrazně nerovnoprávný vztah pronajímatel/nájemník, kdy druhý má v rukou více trumfů, je důvodem toho, že mnoho majitelů své nemovitosti raději ani nepronajímá. Nalézt vhodného a spolehlivého nájemníka je totiž poměrně složité a než by se spálil, raději nechá svůj byt prázdný. I za cenu toho, že přijde o výnos z nájmu. Vzhledem k dlouhodobému zhodnocování nemovitostí se mu to i tak vyplatí. Pro dostupnost bydlení je to ale špatná zpráva. Největší překážkou k vlastnímu i nájemnímu bydlení tak u nás zůstává tragická legislativa, což ani výše uvedená změna nijak nezlepší," upozorňuje Korec z Ekospolu, který si nechal naklonovat psa a povídal o tom v Show Jana Krause.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...