Přeskočit na hlavní obsah

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

"Novela přichází ani ne půl roku od plné účinnosti zákona, navíc není ani první změnou. Poprvé se nový stavební zákon novelizoval už v době, kdy ještě ani nebyl účinný. Když začal být letos v červenci plně účinný, ukázalo se, že stát na to není připravený. Systém digitalizace vykazoval tolik chyb, že se vláda rozhodla dále ho nerozvíjet, ale nechat připravit systém zcela nový. Fungovat by měl až za tři roky. Pro stavebnictví, kde se plánuje na roky dopředu, naprosto šílená situace. Nemluvě o tom, že se aktuálně nacházíme v jakémsi právním vakuu, kdy se neřeší používání starých systémů, přestože s nimi stavební úřady stále pracují," kritizuje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Aby byl podle Korce chaos ještě větší, přinesla nyní schvalovaná novela hned dvě přechodná období. První platí do poloviny příštího roku pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období se týká digitalizace stavebního řízení a trvá až do konce roku 2027. Čert aby se ve všech těch změnách a výjimkách vyznal, podotýká developer.

"Největší překážkou pro podnikání obecně je nejistota, jaké zákony a předpisy budou platit zítra. Ve stavebnictví to platí o to víc, že zodpovědní stavaři a investoři musí myslet hodně dopředu. Už teď reálně plánují, jak budou vypadat stavby dokončené za pět a více let a zda o ně bude vůbec zájem. Neustálé změny legislativy toto zodpovědné plánování prakticky torpédují," upozorňuje Korec.

Stavebnictví patří k základním pilířům národního hospodářství. Nejen že se na HDP významně podílí přímo, ještě větší přínos má nepřímo. Umožňuje firmám růst, domácnostem bydlet a úplně všem využívat moderní infrastrukturu. Ekonomové vypočítali, že každá koruna investovaná do stavebnictví, se v budoucím HDP vrátí třikrát.

"Stát by proto měl přestat házet stavebnictví klacky pod nohy a vytvořit takové legislativní podmínky, které budou dlouhodobě stabilní a předvídatelné. Jen tak se může stavebnictví nadechnout k růstu a táhnout vzhůru i celou českou ekonomiku," dodává Korec z Ekospolu, který si nechal naklonovat psa a vyprávěl o tom v Show Jana Krause.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...