Přeskočit na hlavní obsah

Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt, upozorňuje Korec

Významný pražský developer, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec, který je zároveň i ředitelem ZOO Tábor, je znám jako velký milovník zvířat. Jako takový se pravidelně vyjadřuje k aktuálním událostem týkající se ochrany zvířat a přírody obecně. Níže přinášíme jeho komentář k pokračujícímu střílení medvědů na Slovensku.

Jedno z kůzlat zachráněných před jistou a hlavně zbytečnou smrtí. FOTO: archiv ZOO Tábor

Hodně krátkou nit života upředly sudičky stovkám zvířat, která se každoročně rodí na mléčných kozích farmách. Stačí, aby se narodili jako samci a jejich osud je zpečetěn. Místo do stájí jsou usmrceni a míří rovnou do kafilerie. Týká se to bohužel i vzácných a vymírajících českých plemen.

Možná jste o tom nikdy příliš nepřemýšleli, když jste otevřeli láhev čerstvého kozího mléka nebo nakrájeli kozí sýr z biofarmy. Pravděpodobně vás dostatečně uspokojilo ono označení „bio“, které stále mnoho lidí vnímá jako certifikát zdravého přístupu ke zvířatům. Bohužel mnoho podobných farem za svými branami skrývá krutou a bezcitnou praxi.

Jejich byznys je postavený na prodeji mléka a mléčných výrobků. Samci ale mléko nedávají, pro farmy jsou z ekonomického pohledu bezcenní. Farmy se jich hned po narození zbavují a nechávají je rovnou usmrtit. Ročně tak v kafilériích zbytečně skončí stovky zvířat, často i vzácných a vymírajících českých původních plemen. Konkrétně jde o kozu bílou a hnědou krátkosrstou.

Na tohle dlouhodobě přehlížené barbarství, kdy lidé zabíjí jiné živé tvory jen proto, že se jim nehodí do jejich byznys plánu, před třemi lety poprvé veřejně upozornila táborská zoologická zahrada. Sama zachránila pětadvacet kozlíků, kterým umožnila dlouhý a naplněný život. Víc zvířat z kapacitních důvodů převzít nemohla.

Každoročně proto apeluje na své příznivce a lidi, kterým není osud zvířat lhostejný, aby se záchranou kozlíků odsouzených k brzké smrti pomohli také. Právě blížící se příchod jara je ve znamení největšího kozlího masakru, protože v tu dobu se rodí mláďata. Táborská zoo se ve spolupráci s veřejností snaží tohoto krutého osudu ušetřit co nejvíce zvířat. Zájemcům, kteří by byli ochotní se na jejich záchraně podílet, zoo kozlíka předá a případně zachráněné zvíře i doveze do nového domova.

Po dvou měsících chovu zachránci od zoo získají roční rodinnou vstupenku s možností návštěvy vybraných výběhů a voliér a knihu z nabídky zoo podle vlastního výběru. Lidé, kteří by chtěli zachránit nevinný zvířecí život, se mohou ozvat na číslo 233 372 021 nebo poslat mail na adresu sekretariat@zootabor.eu.

Budu velmi rád, když se do záchrany kozlíků organizované táborskou zoologickou zahradou zapojí co nejvíce lidí, kterým není osud zvířat lhostejný.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

ředitel Zoologické zahrady Tábor

předseda Cane Corso klubu ČR

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2024 ji navštívilo 117 tisíc lidí.  ZOO Tábor je nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od listopadu otevřena pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. ZOO Tábor provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku, jeho vybudování spolufinancoval Státní fond životního prostředí. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...