Přeskočit na hlavní obsah

FAEI.cz: Počet Pražanů neustále roste

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší možnosti sportovního i kulturního vyžití, nejdostupnější zdravotní péče, rozsáhlá síť veřejné dopravy a pozice jednoho z nejbohatších regionů celé EU. To jsou hlavní lákadla, která do Prahy přivádí stále nové a nové obyvatele.

Nic se na tomto dlouhodobém trendu nezměnilo ani loni, kdy se hlavní město podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) během prvních devíti měsíců rozrostlo o 7 393 nových obyvatel. Za celý rok 2023 se přitom počet Pražanů zvýšil o 27 406 lidí.

Největší vliv na růst počtu obyvatel hlavního města mělo v prvních třech čtvrtletích loňského roku stěhování. Do Prahy se v tomto období podle statistiků přistěhovalo celkem 50 493 lidí, zatímco pryč se odstěhovalo 43 478 lidí. Stěhováním tak Praha získala 7 015 nových obyvatel. K tomu je nutné připočítat 378 dalších Pražanů, kteří tvoří rozdíl mezi narozenými a zemřelými.

Hlavní město patří společně se Středočeským a Jihomoravským krajem k pouhým třem regionům, kterým obyvatelé přibývali.

Všechny ostatní kraje se v loňském období od ledna do září vylidňovaly. Nejvíce Moravskoslezský kraj, který podle ČSÚ přišel o 5 730 obyvatel.

Stále velmi palčivou otázkou zůstává, kde budou tito noví Pražané bydlet. Dostupnost bydlení se totiž neustále zhoršuje a jen tak se nezlepší. Stavební firmy během prvních devíti měsíců loňského roku zahájily v rámci zcela nové výstavby stavbu 3 753 bytů. O jeden nově zahájený byt se tak musí podělit dva noví Pražané.

Na atraktivnosti českého hlavního města se nic nezmění ani v budoucnosti. Stále bude lákat nové obyvatele. Praha by proto měla být na budoucí demografický růst připravená. Nutností je kvalitní aktuální územní plán, který umožní výstavbu velkých bytových komplexů s tisícovkami bytů. Jen tak budou mít noví Pražané kde bydlet a hlavní město bude mít možnost přirozeně se rozvíjet.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...