Přeskočit na hlavní obsah

Koupili jste loni byt, dům či pozemek? Máte nejvyšší čas podat přiznání k dani

Poslední dny k podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2025 mají ti, kteří získali nemovitost. Týká se to bytů, domů i pozemků. Lhůta vyprší na konci ledna, tedy už tento pátek. Přiznání musí podat také ti, kteří svou nemovitost výrazně upravili, například přístavbou. Pozor musí dát i ti, kteří naopak loni nemovitost prodali, darovali nebo o ni přišli jiným způsobem. Pokud o této změně neinformují finanční úřad, mohou na jaře dostat složenku či jiný předpis k platbě daně. Zaplatit daň z nemovitostí musí většina vlastníků nejpozději do 31. května.

"Přiznání je možné podat přímo na finančním úřadu, ale to už spousta lidí vzhledem ke krátké zbývající lhůtě už nestíhá. Existuje proto možnost podat přiznání elektronicky prostřednictvím portálu Moje daně. Ti, kdo mají zřízenou datovou schránku, musí podání podat elektronicky povinně. Elektronické podání je jednodušší, protože aplikace při vyplňování rovnou upozorní na případné chyby a usnadní i vyplnění aktuálního koeficientu obce, v jejímž katastru přihlašovaná nemovitost leží," radí generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Přiznání k dani se podává v tom kraji, kde nemovitost leží. "Pokud si někdo loni pořídil nemovitosti ve více krajích, musí za každý jednotlivý kraj podat samostatné přiznání. Častou chybou bývá, že ho majitel podá v místě svého trvalého bydliště, přestože nemovitost leží jinde. Typicky se to týká například rekreačních objektů či investičních nemovitostí. Nové přiznání musí podat i vlastníci více nemovitostí, kteří loni prodali jednu či více z nich. Vznikla jim tím totiž jiná daňová povinnost, na což velmi často zapomínají," upozorňuje pražský developer.

Pokud daňoví poplatníci přiznání nepodají včas, čeká na ně pokuta. Ta jim začne nabíhat počínaje šestým pracovním dnem po uplynutí lhůty pro podání přiznání, letos je to tedy od 10. února. Za každý den prodlení finanční úřad udělí pokutu 0,05 procenta z vyměřené daně.

"Po loňském roce, kdy vládní konsolidační balíček přinesl čtyři desítky změn, letos se toho mění méně. Došlo například o omezení osvobození u lesů ochranných či lesů zvláštního určení. Od letošního roku se nově platí daň i za pozemky, na kterých se nachází příkop, mokřad, močál, bažina, skalní útvar, rokle či strž. Přesněji se vymezují veřejně přístupné pozemkym" upřesňuje šéf Ekospolu.

Stát a obce na dani z nemovitých věcí dlouhodobě vybíral 11 až 12,5 miliardy korun ročně. Po velkých změnách v loňském roce inkaso na dani z nemovitých věcí skokově vzrostlo na 23,115 miliardy korun. Podobná částka by se měla vybrat i letos.

"Místo neustálého zvyšování by měl stát tuhle nespravedlivou daň úplně zrušit. Jde o jasný příklad vícenásobného zdanění, protože stát daní majetek, který si člověk pořídil z příjmů, které už zdaněny byly. Daň je to i velmi nespravedlivá, protože více zatěžuje majitele jednoho typu majetku. Proč musím platit daň za nemovitost, ale ne třeba za auto, kolo či rohlík?" ptá se Korec.

"Daň z nemovitosti měla určité opodstatnění v minulosti, kdy často kompenzovala složitě zjistitelnou a vymahatelnou daň z příjmu. Státy totiž ve starověku a středověku neměly jasné představy o konkrétních příjmech svých poddaných. Proto volily jednodušší zdanění jejich majetku právě prostřednictvím nemovitostní daně. Nemovitost jen tak schovat nejde a dá se snadněji dohledat. S rozvojem efektivnějšího systému evidence a výběru daně z příjmu však její náhražka v podobě daně z nemovitost stále více postrádá smysl. Ostatně i Světová banka doporučuje málo rozvinutým zemím udržovat daň z pozemků jako alternativu pro daň z příjmu. Česko však patří k těm nejvyspělejším zemím světa. Je proto na čase začít přemýšlet o tom, že by se tento relikt feudalizmu konečně zrušil," dodává Korec z Ekospolu, který si nechal naklonovat psa a mluvil o tom v Show Jana Krause.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

Dobrovolníci odstraňovali invazní celíky kanadské v milovické rezervaci

Porosty nebezpečné invazní rostliny celíku kanadského odstraňovali dobrovolníci z kybernetické společnosti Resistant AI v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nepůvodní druh rostliny pochází ze Severní Ameriky. V Česku a v celé Evropě patří k nejnebezpečnějším nepůvodním druhům. Její husté, žlutě kvetoucí porosty vytlačují z české přírody původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. „Odstraňování invazních druhů věnujeme v milovické rezervaci velkou pozornost. Celík kanadský patří mezi čtyři druhy, které v této lokalitě představují největší riziko. Mezi dalšími jsou lupina mnoholistí, z dřevin pak trnovník akát a javor jasanolistý,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015. Zatímco invazní celíky a lupiny ochránci přírody odstraňují s pomocí dobrovolníků, javory jasanolisté s pomocí te...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...