Přeskočit na hlavní obsah

Lidé si loni vzali nové hypotéky za 228 miliard korun, průměrná hypotéka vzrostla o pětinu

Zájem o hypotéky v loňském roce výrazně vzrostl, banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za 228 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 83 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace(ČBA). Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Předloňský objem hypoték byl nejnižší za dvacet let.

Počet nově poskytnutých hypoték loni dosáhl 61 634, což je o 53 procent více než o rok dříve. Průměrná výše nově poskytnuté hypotéky meziročně vzrostla o 20 procent, což mimo jiné odráží růst cen nemovitostí. Jen v prosinci si lidé nově vzali 5110 hypoték v celkovém objemu 19,7 miliardy korun. Dalších 4,1 miliardy korun připadalo na refinancované hypotéky.

Průměrná úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA na konci loňského roku mírně klesla z listopadových 4,85 procenta na prosincových 4,8 procenta. Průměrná hypoteční sazba tak zůstala už pátý měsíc v řadě pod pětiprocentní hranicí. V prosinci 2023 přitom tato sazba činila 5,65 procenta, za rok tak klesla o 0,85 procentního bodu.

Průměrná výše hypotéky v prosinci vzrostla na 3,86 milionu korun, ještě před rokem přitom průměrná hypotéka dosahovala 3,37 milionu korun. Může za to jednak růst cen nemovitostí a také to, že žadatelé díky lepším platům dosáhnou na vyšší hypotéku. Nejnižší úrovně dosáhla průměrná hypotéka v lednu 2023, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se podle ČBA pohybuje kolem 5,3 tisíce korun. Pokles hypotečních sazeb v loňském roce snížil splátku u průměrné nové hypotéky oproti loňskému roku o deset procent.

"Hypoteční trh výrazně ovlivňuje trh realitní a dostupnost vlastního bydlení. Polovina nových bytů se v Praze dlouhodobě prodá klientům financujícím koupi prostřednictvím hypotéky. Vývoj hypotečního trhu je proto pro dostupnost bydlení klíčový. Zájemci o vlastní byt či dům však už přestali čekat na ještě levnější hypotéky a rozhodli se koupit vyhlédnutou nemovitost hned. Do karet jim hraje očekávaný růst nemovitostí, který se jen tak nezastaví. Vyčkávání na nepatrně výhodnější hypoteční sazby se letos rozhodně nevyplatí," komentuje statistiku generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, který si nechal naklonovat psa a vyprávěl o tom v Show Jana Krause.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...