Přeskočit na hlavní obsah

Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky

Významný pražský developer, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec, který je zároveň i ředitelem ZOO Tábor, je znám jako velký milovník zvířat. Jako takový se pravidelně vyjadřuje k aktuálním událostem týkající se ochrany zvířat a přírody obecně. Níže přinášíme jeho komentář k vyslání policejních odstřelovačů střílet divoká prasata.

Po zuby ozbrojení policejní odstřelovači s nabitými puškami připravení během okamžiku zmáčknout spoušť a vyslat smrtící projektil. Nenechte se zmást. Nejedná se o cvičení ani zásah proti nebezpečnému teroristovi či scénu z akčního filmu. To jen elitní policisté opět vyrazili do lesa na lov divokých prasat. Co na tom, že jejich první takové nasazení před pár týdny velký význam nemělo a dalo by se označit za fiasko.

Čtyřiačtyřicet zastřelených divočáků za šest týdnů. To je účet za policejní manévry v lesích na Liberecku a Jablonecku na konci loňského roku. Oficiálním cílem mimořádné akce bylo „snížit počet černé zvěře a omezit riziko šíření nákazy afrického moru prasat“. Pokud se podíváme na dobu, po kterou policejní akce trvala, dojdeme k méně než jednomu zastřelenému zvířeti denně. Týdně přitom bylo podle policie nasazeno 18 odstřelovačů a celkem 80, prase tak trefil jen každý druhý policista. Například během druhého týdne akce zastřelili všichni zapojení odstřelovači jen čtyři prasata.

Policisté tak ani zdaleka nedosáhli svého cíle, kterým bylo zabít co nejvíce ze 150 prasat žijících na vymezeném území. Nehledě na to, že ani u jednoho zabitého kusu následné testy neprokázaly nákazu. Veterinární správa, která policisty do akce povolala, si alespoň pochvalovala, že čtvrtina ze zastřelených zvířat byly bachyně. U nich přitom nikdo nezkoumal, zda nemají zrovna mladé.

Myslivci, kteří měli povinnost policisty zastřelá zvířata posbírat a převézt do kafilerie, navíc upozornili na to, že v lovu divokých zvířat nezkušení policisti často prasata usmrcovali velmi bolestivým způsobem. Některá zvířata museli policejní střelci zasáhnout několikrát a myslivci se prý dokonce se setkali i tím, že postřelené prase uteklo do potoka a poté napadlo myslivce.

Prasata navíc policejní ostrostřelce převezla. Podle všeho během policejních manévrů změnila své návyky a za krmením se začala vydávat až ráno. Policisté totiž stříleli navečer a v noci, na což prasata přišla poměrně záhy. I proto počet zabitých zvířat tak hodně zaostal za očekáváním.

Stát na tuto policejní megaakci, která nemá v naší historii obdoby, vynaložil 14 milionů korun. Korunu tomuto nesystémovému odstřelu nasadil litý boj policistů proti močícím myslivcům. Jen proto, že si odskočili „na malou“ v zóně odstřelu, zabavila jim policie mobilní telefony a museli se podrobit výslechu od kriminalistů. Policie následně zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat. Fraška dokonána.

Soudný člověk by očekával, že se stát z tohoto fiaska poučil. Jenže to bychom nemohli být v českém Kocourkově. Už tento týden v pondělí se policejní odstřelovači do lesů na Liberecku vrátili. I tentokrát budou střílet od pondělí do čtvrtku, a opět jen ve večerních a nočních hodinách. V této souvislosti nemohu nevzpomenout španělsko-amerického filozofa George Santayanu, kterého proslavil mimo jiné následující citát: „Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování“. Stát zopakuje akci, která se příliš nepovedla, aniž by změnil její kritéria. Opět si tak koleduje o další selhání. To i ta divoká prasata, která se poměrně rychle poučila a upravila svůj denní režim, mají víc rozumu.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc.

ředitel Zoologické zahrady Tábor

předseda Cane Corso klubu ČR

 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2024 ji navštívilo 117 tisíc lidí.  ZOO Tábor je nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od listopadu otevřena pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu www.zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. ZOO Tábor provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku, jeho vybudování spolufinancoval Státní fond životního prostředí. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené. Generálním sponzorem je EKOSPOL.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již pět mláďat zubrů, tři hříbata a deset telat praturů

Sezonu bohatou na přírůstky zažívá milovická rezervace velkých kopytníků. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat. Počet zubrů se tak zvýšil na 46 zvířat a je tak nejvyšší za desetiletou historii rezervace. Milovické stádo tak potvrdilo svoji pozici největšího chovu těchto vzácných býložravců v České republice. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. „Přírůstky v milovické rezervaci nejsou důležité jenom proto, že ukazují, že velcí kopytníci mají v této lokalitě vhodné podmínky. Odrostlá mláďata bezplatně poskytujeme nově vznikajícím rezervacím po celé České republice, takže přírůstky pomáhají rozšiřovat a zlevňovat tento způsob péče o velké krajinné celky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.        Kromě zakládání nových rezervací v...

První kancelář po sedmnácti letech existence. Projekt se stovkami zvířat i hektarů získal základní zázemí

První zázemí získala v letošním roce ochranářská společnost Česká krajina. I když vznikla již před 17 lety, v roce 2007, a v letech 2015 a 2018 založila dvě rezervace velkých kopytníků v Milovicích a v Národním parku Podyjí, až do letošního roku fungovala bez kanceláře. „Od začátku jsem se snažil o maximálně úsporný model, tak, aby co nejvíce peněz šlo přímo do obnovy přírody a neutápělo se v provozních nákladech. Proto jsem až do loňského roku na projektu pracoval z domova, takže pro neziskovou organizaci to znamenalo nulové náklady na nájem prostor, elektřinu, vodu i topení. Díky tomu se za sedmnáct let její existence ušetřily stovky tisíc korun na provozních nákladech,“ říká Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina. V posledních letech bylo však řízení projektu z domácího prostředí stále složitější. Dvě rezervace se postupně rozrostly na současných 420 hektarů, což odpovídá průměrně rozloze tří zemědělských podniků ...

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Hned dvěma světovými unikáty se může pochlubit milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.  Díky využívání zkušeností ze zahraničí se stala první rezervací na světě, kde se vyskytují všechny tři klíčové skupiny velkých kopytníků Evropy, tedy zubr evropský, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Kromě toho je v současnosti jediným místem na světě, kde se prokazatelně vyskytuje vzácný korýš hrotnatka neočekávaná. Tento druh perloočky objevili překvapení vědci v loňském roce při výzkumu tůní, které svojí činností udržují právě velcí kopytníci. „Bývalý vojenský prostor Milovice byl ještě před několika lety známý spíše jako místo černých skládek a mizející biodiverzity. Vznik rezervace velkých kopytníků tento dlouhodobě negativní trend zastavil a otočil. Nyní je naopak tato lokalita dávána za příklad, jak lze rychle a nízkonákladovým způsobem obnovit biologickou rozmanitost na rozsáhlém území,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské spol...