Dlouhodobě neřešené problémy, na které odborná veřejnost marně upozorňuje už roky, vedly k tomu, že se stavebnictví v loňském roce opět propadlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) za celý loňský rok meziročně klesla o 2,4 procenta. Propadlo se hlavně pozemní stavitelství, které loni ztratilo 4,1 procenta. Na konci roku stavebnictví mírně vzrostlo, v prosinci si stavební produkce polepšila meziročně o 9,7 procenta. Šlo ale spíše o ojedinělou anomálii než standard, upozorňuje developer Evžen Korec z Ekospolu.
Výrazně loni ubylo dokončených bytů, jejich počet se v rámci celého Česka propadl o pětinu na 30 311 dokončených bytů. Podle statistiků za to mohla malá zásoba zahájených bytů a také vysoká srovnávací základna z předchozích let. Naopak zahájených nových bytů bylo loni po dvouletém poklesu nepatrně více. Firmy v rámci celé ČR zahájily stavbu celkem 36 477 bytů, což představuje meziroční nárůst o 2,2 procenta.
"Nejvíce nových bytů se loni stavělo v hlavním městě, kde statistici evidovali 7407 zahájených bytů v rámci zcela nové výstavby. Jen v prosinci pak stavební firmy v Praze začaly stavět 648 nových bytů. Druhé místo udržel Jihomoravský kraj se 5131 zahájenými byty, z nichž 529 se začalo stavět v posledním měsíci roku. Na třetím místě zůstal Středočeský kraj, ve kterém firmy loni zahájily stavbu 4647 nových bytů. Beznadějně poslední zůstal jako už tradičně Karlovarský kraj, kde ČSÚ loni evidoval pouhých 408 zahájených bytů," přibližuje statistiky generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol a ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
"Loňský propad stavebnictví je pochopitelný a nikoho nemohl příliš překvapit. Sektor se totiž stále potýká se spoustou problémů. Tím nejzásadnějším je extrémně složitá stavební legislativa, která povolování nových staveb více komplikuje, než aby ho urychlovala. Velká očekávání byla od nového stavebního zákona, jehož plná účinnost nastala v polovině loňského roku. Přestože obsahuje dobré principy, které mohou povolování staveb výrazně urychlit, jejich přínos zcela zabila nepovedená digitalizace stavebního řízení. Nyní existuje jakýsi kočkopes kombinující starý i nový systém s tím, že ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zcela nový systém digitalizace. Ten by měl být plně funkční až za dlouhé tři roky, stavebnictví tak ani v následujících letech výrazná změna k lepšímu nečeká. Na výrazný růst sektoru, který výrazným způsobem pomáhá celé české ekonomice, si tak ještě počkáme," komentuje Korec z Ekospolu, který si nechal naklonovat psa a mluvil o tom v Show Jana Krause.
Komentáře
Okomentovat