Přeskočit na hlavní obsah

Nejlépe si nový byt vyberete v Praze 5, nejhorší nabídka zůstává v nejužším centru


Zájemci o nové bydlení v hlavním městě nemají lehkou pozici, dostupných bytů je stále méně. Přesto existují lokality, kde je výběr o něco lepší. Nejvíce dostupných bytů nabízí developeři v Praze 5, kde si lidé mohli vybírat z celkem 911 nových bytů. Naopak v nejužším centru Prahy je situace zcela opačná – ceníky developerů jsou zde velmi prořídlé. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.
Počet dostupných nových bytů v cenících developerů se už delší dobu pohybuje kolem třítisícové hranice. Nabídka tak nepokryje ani celoroční poptávku po novém bydlení. Některé lokality se však tomuto dlouhodobému trendu vymykají. „Nejlepší výběr je aktuálně v Praze 5, kde developeři v cenících nabízejí 911 nových bytů. Na druhou pozici klesla Praha 9, kde je dostupných 742 nových bytů,“ přibližuje prodejní statistiky generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

Naopak na druhé straně žebříčku nabízených bytů zůstávají centrální části hlavního města. „Nejméně nových bytů v cenících developerů, celkem 66, najdeme v Praze 1. Jen o 27 více jich pak leží v Praze 2. Je to logické, protože v nejužším centru se staví většinou jen menší komorní projekty s nižším počtem bytových jednotek. Jejich nevýhodou, která se projevuje i v nižších prodejích, je výrazně vyšší cena,“ upozorňuje Korec.
Právě porovnání průměrné ceny s počtem nabízených bytů odhalí jednu zajímavost, která však platí dlouhodobě. V lokalitách s velkou nabídkou dostupných bytů jsou jejich ceny výrazně nižší než tam, kde se nových bytů nedostává. Nejlevnější tak je Praha10 s průměrnou cenou za metr čtvereční 78 486 korun, kde developeři aktuálně nabízí 412 nových bytů. Naopak v Praze 1 průměrná cena narostla až na 175 968 korun za jeden metr čtvereční nového bytu.
„Jasně se tak ukazuje, že pouze dostatečná nabídka velkého počtu nových bytů v okrajovějších lokalitách umožňuje nabízet cenově dostupnější bydlení. Nabídka nových bytů tak jde vstříc poptávce, protože lidé hledající nové bydlení dlouhodobě preferují okrajovější části města uprostřed zeleně s dobrou dopravní dostupností a plnou občanskou vybaveností,“ tvrdí Korec.
Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které Ekospol zveřejnil v minulých týdnech. Podle nich se ve třetím čtvrtletí letošního roku v Praze prodalo nejméně nových bytů za posledních šest let, celkem jen 1035 nových bytů za 6,43 miliardy korun. Z hlediska počtu jde o meziroční pokles o 17,4 procenta. Průměrná cena nových bytů v nabídkách developerů od začátku roku vzrostla už o 11 procent na 94 894 korun za metr čtvereční. Naopak rozloha průměrného nabízeného bytu se opět o něco zmenšila a dosahuje 64,43 metru čtverečního. Za průměrný byt tak zájemce musí zaplatit 6,1 milionu korun.
Dostupné nové byty v jednotlivých městských částech
Lokalita
Počet
Průměrná cena za m2
Praha 1
66
175 968
Praha 2
93
169 033
Praha 3
138
96 567
Praha 4
406
89 339
Praha 5
911
100 050
Praha 6
119
100 580
Praha 7
144
97 298
Praha 8
102
106 082
Praha 9
742
86 862
Praha 10
412
78 486
CELKEM
3133
94 894
 Zdroj: Ekospol

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž