Přeskočit na hlavní obsah

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb.


Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce.

Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel nevyplatil mzdu, by se mohl obrátit na zaměstnavatele, pro něhož firma subdodávku zajišťuje. Ručitelem by byl i dodavatel na nejvyšším stupni, byť by pracovníkovi nevyplácel celou odměnu, ale jen minimální mzdu. „Zdá se tak, že výběr ručitelských subjektů je ryze arbitrární záležitostí, nikoli výsledkem racionální, fakty podložené úvahy,“ kritizovala v připomínkách k návrhu Hospodářská komora.

Původní ochrana se má podle evropské směrnice týkat zejména cizinců. Tuzemský návrh se ale liší v tom, že zavádí ručení českým zaměstnavatelem za nevyplácení mzdy jiného českého zaměstnavatele. Členské státy přitom podle Konfederace mohou i nemusejí stanovit přísnější pravidla ve vnitrostátním právu. Navrhovaná novela také podle Konfederace nutí stavební podnikatele pečlivě si vybírat dodavatele.

„Návrh vnímáme jako velké riziko. Jsme dodavatelem mnoha staveb a naše subdodavatelské řetězce zahrnují tisíce pracovníků v nejrůznějších oborech. Pokud bychom měli ručit za mzdy všech, kteří se nějak, byť vzdáleně, na stavbě podílejí, bude to pro nás enormní zátěž,“ uvádí mluvčí Metrostavu Radim Mana. Za problematické považují hlavně to, že by ručili nejen za jiné stavaře, ale třeba i za právníky, kteří pracují pro výrobce materiálu.

Metrostav je přesvědčen, že by se takové opatření projevilo zdražením staveb. „Čím širší bude ručení, tím větší bude tlak na jeho promítnutí do ceny. Zdražit by mohly zejména velké stavby, kde jsou komplikované subdodavatelské řetězce. A velké stavby jsou nejčastěji ty, které se realizují pro veřejné investory, typicky dálnice, železnice či veřejné budovy,“ podotýká Mana.

Stejně to vidí šéf Ekospol Korec. „To není obava, jsem si naprosto jistý, že pokud bude změna schválená, ke zdražení staveb dojde. Každý generální dodavatel se bude jistit rizikovou přirážkou. Je jen otázkou, zda riziko ocení pěti nebo deseti procenty. Minimálně však stavby zdraží o pět procent, což je obrovský problém,“ tvrdí.

Zbytek článku dočtěte tady:

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/za-mzdu-na-stavbe-at-ruci-firma-navrhuje-jurecka-zdrazime-byty-i-silnice-varuji-stavari-1399865


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž