Přeskočit na hlavní obsah

Hlavní město se loni rozrostlo o 14 tisíc obyvatel, budou mít ale noví Pražané kde bydlet?


Hlavní město stále potvrzuje, že je nejatraktivnější českou lokalitou, do které míří nejvíce lidí. Jen v loňském roce se do Prahy přistěhovalo takřka 11 tisíc lidí. Pokud přičteme přirozený přírůstek, tak se počet Pražanů loni zvýšil o 14 tisíc obyvatel. To je takřka polovina celorepublikového přírůstku, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejde přitom o náhlý výkyv, ale dlouhodobý trend. Praha se podobným tempem rozrůstá každý rok.
"Tím spíš by vedení města mělo intenzivněji řešit zásadní problém, kterým je zamrzlé povolování nových staveb. Noví Pražané budou potřebovat někde bydlet, někudy jezdit a někam chodit za nákupy či zábavou. Bohužel to je čím dál tím komplikovanější," říká generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.
Podle něj se stačí jen podívat na bytovou výstavbu a porovnat ji s realizovanými prodeji. Zatímco loni všichni developeři působící na pražském trhu prodali celkem 5381 nových bytů, v bytových domech se za stejnou dobu začalo stavět jen 2487 bytů. Na jeden zahájený byt tak připadají hned dva prodané. Tento stav je podle Korce dlouhodobě neudržitelný a může fungovat jen do té doby, dokud developeři nevyprodají byty v zásobě. Ta se však velmi ztenčuje, na konci loňského roku klesl počet dostupných bytů v cenících developerů poprvé po deseti letech pod třítisícovou hranici.
Otázkou podle developera je, zda si současnou tristní situaci někdo vůbec uvědomuje. Zatím poslední data ČSÚ za leden totiž ukazují, že se krize na pražském rezidenčním trhu prohlubuje. Během prvního měsíce letošního roku se v bytových domech v Praze začalo stavět pouhých 36 bytů, přičemž ještě loni to bylo 312 bytů. Vypadá to, že si Praha zadělává na obrovský problém.
"Nelze očekávat, že by se trend přírůstku Pražanů v nejbližší době změnil. České hlavní město patří k nejbohatším regionům v rámci celé Evropské unie a je proto pochopitelné, že přitahuje nejvíce lidí. Stěhují se sem nejen za prací a bydlení, ale kvůli lepšímu kulturnímu životu či rozmanitějšímu sportovnímu vyžití," říká Korec.
Vedení pražského magistrátu i jednotlivých městských částí by podle Korce mělo řešit hlavně to, jak se na očekávaný příliv nových obyvatel připravit. "Jedním z hlavních úkolů je připravit dostatek dostupných bytů nejen pro nově příchozí, ale i pro dospívající děti opouštějící rodné hnízdo. To jde jediným způsobem: odblokovat povolování nových staveb a tlačit na jejich co nejrychlejší projednávání. Jen tak Praze neujede vlak a bude i budoucnu patřit k nejžádanějším městům v Evropě," apeluje Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž