Přeskočit na hlavní obsah

Státní půjčku na bydlení získá jen minimum lidí. Problém s dostupností bydlení nevyřeší


Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) spustí už zítra nové půjčky na rekonstrukci, stavbu či nákup vlastního bydlení pro mladé rodiny do 36 let. Ty tak od státu získají až 300 tisíc korun na rekonstrukci současného vlastního bytu, 1,2 milionu korun na koupi bytu nebo až dva miliony korun na stavbu či koupi rodinného domu. Jednoprocentní úrokovou sazbu půjde fixovat až na 20 let. Na první pohled bohulibý plán pomoci mladým získat vlastní bydlení je ale podle developera Evžena Korce jen nesystémovým plácnutím do vody. Dostane se totiž jen na úplné minimum zájemců.
"Zásadním problémem je celkový objem peněz, který stát prostřednictvím SFRB na program vyčlenil. V letošním roce by to mělo být 650 milionů korun a v dalších pak jedna miliarda ročně. To je však jen nepatrný zlomek celkové poptávky na trhu. Jen loni poskytly komerční banky hypotéky za celkem 224 miliard korun. To je oproti státem plánovanému objemu značný nepoměr. Budeme-li počítat, že všichni budou žádat o nejvyšší možnou částku, tak stát každoročně uspokojí jen stovky domácností," tvrdí generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.
Otázkou podle něj také zůstává, zda je nabízená maximální výše opravdu dostatečná. "Stát sice tvrdí, že nabídka má směřovat převážně do regionů, kde jsou ceny nemovitostí oproti Praze a velkým městům nižší. Pravdou však je, až ani tam to nemusí často stačit. Naznačuje to průměrná výše hypotéky poskytované komerčními bankami. Ta na konci loňského roku dosáhla 2,15 milionu korun, přičemž nad dvoumilionovou hranicí je nepřetržitě od listopadu 2016. Jde přitom o čísla za celou republiku, týkají se tedy celého území včetně malých měst a obcí," zdůrazňuje Korec.
"Nepředpokládám také, že by stát byl při posuzování zájemců o státní půjčku benevolentnější než komerční banky. I on bude muset velmi přísně posuzovat schopnost domácnosti splácet své závazky, což jistě vyřadí další velkou skupinu mladých zájemců. Jedinou výraznější výhodou státní půjčky, nepočítáme-li drobné úlevy za narozené dítě, je velmi dlouhá doba fixace jednoprocentní sazby. Ta může některé rodiny přimět uvažovat o státní půjčce," doplňuje developer.
Naopak rodiny bez vlastních úspor budou mít podle Korce i nadále smůlu. "Také stát bude požadovat minimálně dvacetiprocentní spoluúčast. K dvoumilionové půjčce od státu tak zájemce bude muset přihodit ještě 400 tisíc korun ze svého. To si spousta mladých domácností nemůže dovolit. Troufám si proto tvrdit, že ani státní půjčky dostupnost bydlení zásadně nezvýší," uzavírá Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž