Přeskočit na hlavní obsah

Koupě bytu v rané fázi přípravy stavby projektu umožní lépe ho přizpůsobit vlastním snům


Koupě vlastního bydlení je investice, kterou velká část lidí realizuje jedinkrát za život. Navíc s vidinou, že ve svém novém bytě nebo domě zůstanou až do konce svého života. Proto se samozřejmě snaží, aby pořízená nemovitost co nejvíce odpovídala jejich představám o bydlení snů. Při stavbě vlastního domu si můžete navrhnout vše podle sebe, při koupi nového bytu ale musí člověk akceptovat mnoho věcí tak, jak jsou navrženy. Přesto je i zde možnost mnoho věcí změnit. Zejména v případě, kdy se rozhodnete koupit byt v brzké fázi přípravy stavby daného projektu.
Nové byty se dostávají do prodeje většinou v době, kdy má developer potvrzena nezbytná povolení k výstavbě. Pokud tedy koupíte byt brzy poté, co se objevil v ceníku, je pravděpodobné, že ještě nebylo „kopnuto do země“. To na jednu stranu znamená, že budete čekat, než bude bytový dům postaven (samotná stavba trvá nejčastěji 1,5 až 2 roky). Na druhou stranu vám to ale dává velkou možnost výrazně ovlivnit, jak bude byt přesně vypadat, včetně například dispozičních změn. Lépe si tak vytvoříme svůj „byt snů“.

"Při včas zadaných klientských úpravách můžete nechat upravit například celkovou dispozici bytu včetně rozvodů, změnit můžete také zařizovací předměty a otopná tělesa včetně jejich umístění, možná je i změna povrchových úprav včetně interiérových a vstupních dveří nebo si můžete vybrat konkrétní garážové stání," vyjmenovává některé z možných úprav generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
V rámci klientských změn také lze přidávat či rušit naplánované příčky, spojovat, zvětšovat či dělit jednotlivé místnosti a dokonce spojit dva byty v jeden. "Ani změny týkající se nosných konstrukcí nejsou zcela vyloučeny, podléhají už ale posouzení statika a vyžadují tudíž více času," podotýká Korec.
Kromě změn příček si klienti podle developera nechávají upravit také uspořádání koupelny. "Někteří zákazníci si přejí odstranit komoru, jiní naopak její vybudování. Není problém ani vyměnit klasické otevírací dveře za posuvné, čímž se ušetří prostor v místnostech. Vysocí lidé si zase mohou do bytu pořídit dveře s nadstandardní výškou 2,1 metru. Zájem bývá i o přidání příčky nebo takzvané polopříčky do kuchyně, čímž dojde k jejímu částečnému oddělení od obývacího pokoje," doplňuje Korec a zdůrazňuje, že existují i určitá omezení, s nimiž je třeba při plánování úprav počítat.
"Kromě již zmíněných nosných stěn je třeba brát v úvahu polohu takzvaných instalačních jader a stoupaček, jejichž umístění je z technických důvodů neměnné. Možností, jak si upravit budoucí byt k obrazu svému, se přesto nabízí celá řada. Jen je potřeba začít řešit tyto změny včas,"upozorňuje Korec.
Dalším omezením je totiž právě čas. Dispozice bytu je možné měnit nejpozději v takzvané druhé termínové sekci klientských změn, což obvykle znamená nejpozději 1,5 měsíce před tím, než začne výstavba patra, v němž se má konkrétní byt nacházet (přesný termín se ale může lišit projekt od projektu).
I když se zdá, že jde o velké zásahy do konečné podoby bytu, nemusí být změna dispozic nijak finančně náročná. "Například u Ekospolu zaplatíte pouze paušální poplatek 1 000 korun a cenu materiálu, který bude použit navíc oproti původnímu plánu. Pokud se naopak rozhodnete například některou z příček odstranit, může vás celý byt nakonec po odečtení nákladů na nevyužitý materiál vyjít dokonce i o něco levněji. Počítejte ale s tím, že změna dispozice s sebou mohou nést i úpravy elektroinstalace, v některých případech i vodovodu, vytápění nebo vzduchotechniky. Celková cena tedy závisí i na rozsahu změn v těchto rozvodech," vypočítává Korec.
"Každopádně platí, že rozhodnutí o koupi konkrétního bytu ještě v rané fázi jeho přípravy vám dává poměrně velký prostor upravit si jeho návrh co nejblíže ke svému „bydlení snů“, a to často za cenu minimálních či dokonce nulových vícenákladů," uzavírá developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž