Přeskočit na hlavní obsah

Developeři ve 3. čtvrtletí v Praze prodali jen 1035 nových bytů, což je nejméně za šest let


Pražský rezidenční trh bojující se zamrzlým povolovacím procesem stále hledá své dno. Developeři ve třetím čtvrtletí prodali jen 1035 nových bytů, což je nejméně od třetího čtvrtletí 2012. V meziročním srovnání došlo k poklesu o 17,4 procenta. Od začátku roku získalo v hlavním městě nového majitele jen 3487 nových bytů. To je takřka o osm stovek prodaných bytů méně než v loňském roce. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 11 let.

„Letní měsíce jsou vždy slabší, než ostatní části roku. Lidé totiž využívají dvouměsíčních prázdnin a čerpají dovolené. Chtějí více odpočívat a neřešit závažná rozhodnutí, ke kterým často životní investice v podobě koupě nového bytu za miliony korun zcela jistě patří. Nic na tom letos nezměnila ani centrální banka, která od října opět výrazně zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Ani vyšší zájem o tento typ financování v září nedokázal výrazněji vylepšit prodejní statistiky za celé čtvrtletí. To se tak stalo nejhorším za posledních šest let. Vzhledem k tomu že, poslední čtvrtletí bývá každoročně nejslabší, máme to nejhorší teprve před sebou,“ komentuje prodejní statistiky i jejich další vývoj generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
„Česká ekonomika stále roste a nezaměstnanost se fakticky dostala na nulu. Každý, kdo chce pracovat, místo najde. Za takové situace by se dalo očekávat, že prodeje nových bytů porostou. V českém legislativním Kocourkově je však všechno naopak. Lidé by byty rádi kupovali, ale ty buď vůbec nejsou, nebo na ně nemají. Stavební úřady v Praze totiž nové rezidenční projekty takřka nepovolují a dostupných bytů neustále ubývá. Zároveň výrazně roste též cena stavebních prací, což se negativně promítá i do ceny nových bytů. Dostupnému bydlení navíc zasadili poslední ´ránu z milosti´ centrální bankéři, kteří svým opakovaným nekoncepčním zásahem do hypotečního trhu odstřihli od vlastního bydlení i celou střední třídu,“ doplňuje Korec.

Dostupných bytů opět ubylo

Aktuální data Českého statistického úřadu ukazují, že se letos v hlavním městě začalo stavět jen 1607 nových bytů v bytových domech (z toho je navíc 800 v rámci jednoho projektu v Modřanech, kde se nyní staví zatím jen 250 bytů). To je méně než polovina prodejů za stejné období. Tento stav, který v hlavním městě panuje už dlouhé měsíce, se logicky odráží v cenících developerů. Počet dostupných nových bytů opět o něco poklesl, aktuálně se dá vybírat z 3252 nabízených bytů. „Nabídka dostupných nových bytů je čím dál tím horší. Na jeden nabízený byt jsou dva i více zájemců. Stále častěji se setkáváme s tím, že se na nový byt tvoří dokonce i pořadníky. Mnoho lidí se také musí spokojit i s horším bytem, jen aby na ně aspoň nějaký zbyl,“ popisuje aktuální situaci na pražském rezidenčním trhu Korec.
Jediným řešením, jak tento nedostatek nových bytů vyřešit, je odblokovat schvalovací proces a povolit více velkých konkurenčních projektů se stovkami bytů, nejlépe v okrajových částech Prahy. „Cena současných bytů nabízených v rámci menších projektů v širším centrum města sice neklesne, ale nové velké projekty v lokalitách s levnějšími pozemky umožní developerům stavět a nabízet také levnější byty, které nyní z jejich nabídky prakticky vymizely,“ doporučuje Korec a doplňuje, že podobných projektů, které by mohly s cenami nabízených bytů výrazně zamíchat, zůstává v povolovacím procesu zaseknutých několik desítek.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž