Přeskočit na hlavní obsah

Fikce souhlasu zrychlí povolování staveb až o rok

Nejsložitější proces povolování staveb v celé Evropě by se mohl už brzy v Česku změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá nový stavební zákon. Ještě dříve, než ho představí, přijde resort se změnami toho stávajícího. Už od příštího roku by měla platit takzvaná fikce souhlasu. Tento nápad jednoznačně vítám, protože by mohl urychlit schvalovací proces až o jeden rok.

Fikce souhlasu znamená, že pokud by se dotčený úřad v určité lhůtě ke stavebnímu záměru nevyjádřil, tak by se automaticky bralo, že souhlasí. MMR navrhuje lhůtu 60 dnů. "Lhůta pro vyjádření platí sice i nyní, ale protože nejsou stanoveny žádné sankce, úřady často vydání stanoviska oddalují daleko za stanovenou lhůtu. Reálně tak může jediný úřad prodlužovat povolování o dlouhé měsíce. Pokud novela tuto běžnou praxi zarazí, bude to jedině dobře," hodnotí aktuální ministerské plány generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Zároveň by podle něj mělo MMR do této rychlé novely zahrnout i dříve představený nápad, který měl odstranit povinnost investora obíhat všechny dotčené úřady a získávat jejich souhlasy. Jejich stanoviska by zajišťoval stavební úřad, což by výrazně ulehčilo život nejen malým stavebníkům chystajícím se poprvé v životě například k vybudování rodinného domku.
"Trochu z kategorie sci-fiction pak může na znalce tuzemského světa úředníků znít další můj požadavek. Ministerstvo by mělo více tlačit na jednotlivé stavební úřady tak, aby se staly více partnery investorů než jejich nepřáteli, jak je tomu často nyní. Myslím tím to, že úředníci by měli investorovi spíše radit a upozorňovat na případné chyby v dokumentaci, než jen hledat formální důvody pro zamítnutí žádosti o povolení stavby. Drobná chyba se totiž dá odstranit v podstatě okamžitě a není důvod kvůli ní rozjíždět nekonečný ping-pong výzev k upřesnění a nových podání," říká Korec.
Pokud by se ministerstvu naznačené změny opravdu povedly v tak rychlém čase v řádu několika měsíců, byl by to podle Korce jednoznačně krok správným směrem. "Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať. Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci. Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Doufám tak, že tentokrát převáží zájem veřejnosti na transparentním a rychlém povolovacím procesu nad nesmyslnými politickými hrátkami. Nejen zájemci o vlastní bydlení by to uvítali," uzavírá developer Korec.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž