Přeskočit na hlavní obsah

Stát „podpoří“ podnikatele a aktivní zaměstnance zvýšením odvodů o desítky miliard korun, kritizuje developer


Systém českého zdravotnictví je velmi neefektivní a dlouhodobě se v něm utápí obrovské množství peněz, tvrdí pražský developer Evžen Korec z Ekospolu a dodává, že to se i přes občasnou snahu některých politiků situaci řešit, za poslední desetiletí příliš nezměnilo. Místo, aby současné vedení ministerstva zdravotnictví podle Korce přišlo s poctivou analýzou, kde všude ze zdravotnictví mizí peníze a které černé díry je nutné ucpat, objevily se zcela jiné úvahy z dílny ministerstva financí. To by se rádo zbavilo jednoho dlouholetého problému v podobě pravidelných sporů ohledně plateb za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce a nezaměstnané.

Jen pro letošní rok rozpočet počítá s tím, že tyto platby ze státního dosáhnou zhruba 73 miliard korun. To je celkem podstatná částka na to, aby z českého zdravotnictví zcela zmizela. Představuje to necelou pětinu výdajů ve zdravotnictví. "Pokud by to stát přestal platit ze svého, musel by hledat jiný zdroj. A kdo se dá nejjednodušeji „podojit“, než aktivní podnikatelé a zaměstnanci. Ministerstvo financí proto prý uvažuje, že by státní platby nahradilo zvýšení zdravotních odvodů zaměstnancům a zaměstnavatelům," rekapituluje generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Tyto náklady na práci jsou podle developera už nyní extrémně vysoké, včetně daní spolknou čtyři koruny z každé desetikoruny. Podle analýzy z roku 2017 je zdanění práce v Česku dokonce osmé nejvyšší ze zemí OECD, když dosahuje 43 procent. Český zaměstnanec tak na daních a odvodech zaplatí státu více než například Švéd, Dán či Nor. "Není divu, že enormně rostoucí mzdové náklady považuje většina firem za největší aktuální riziko komplikující jejich podnikání. V současné době prakticky nulové nezaměstnanosti to sice nemusí představovat pro vládu tolik palčivý problém, nicméně s příchodem ekonomického ochlazení či dokonce recese se opět projeví v plné síle. Místo, aby stát tento problém řešil, chce ho ještě prohloubit," varuje developer.
Ministryně financí sice ujišťuje, že podnikatelům i zaměstnancům stát uleví zrušením takzvané superhrubé mzdy, ale tomuto ekonomickému nesmyslu by podle Korce neuvěřili ani žáci 3.B. "Superhrubá mzda uměle navyšuje základ pro výpočet daně z příjmu fyzických osob. Ta je sice 15 procentní, ale faktické zdanění se pohybuje kolem 21 procent. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že po zrušení superhrubé mzdy zavede 19procentní daň z příjmu. Reálně tak daň z příjmu klesne o dva procentní body. Za celý loňský rok stát na dani z příjmu právnických a fyzických osob vybral 394 miliard korun. Pokud dojde k reálnému snížení daně o dva procentní body, tak daňové inkaso klesne o 37,5 miliardy. To je o dost méně, než kolik stát platí za státní pojištěnce. A to nebereme v potaz, že u vyšších příjmů přesahujících čtyřnásobek průměrné mzdy by měla být podle představ resortu druhá sazba daně dokonce 23 procent. Pak by se rozdíl v daňovém inkasu před zrušením superhrubé mzdy a po něm ještě snížil," vypočítává Korec.
Podle něj není potřeba používat kalkulačku či jiné matematické pomůcky, aby každý pochopil, že fakticky dojde ke zvýšení daňové zátěže prostřednictvím vyšších odvodů v řádu desítek miliard korun. "Tyto peníze se těžko objeví někde ze vzduchoprázdna. Pokud z jedné kapsy peníze přestanu dávat, musím je vzít jinde. Tou kapsou budou výplatní pásky zaměstnanců a výdělky jejich zaměstnavatelů. A žádné mediální tanečky kolem superhrubé mzdy na tom nic nezmění," tvrdí šéf Ekospolu.
Aktivním lidem chce podle něj vláda hodit na krk starost o mandatorní výdaje za desítky miliard korun. "Ty navíc rok od roku rostou a dá se očekávat jejich výrazné zvyšování i v budoucnu. Stát totiž za svého pojištěnce neodvádí ani polovinu minimální zálohy na zdravotní pojištění pro živnostníky. Zdravotní pojišťovny přitom dlouhodobě tlačí na to, aby se tento nepoměr vymazal a stát své platby dorovnal aspoň na tuto úroveň. Pokud by zdravotní pojištění za nepracující odváděli aktivní zaměstnanci a zaměstnavatelé, tak by stát neměl takový problém výzvy pojišťoven vyslyšet. Z cizího totiž krev neteče, se říká," doplňuje Korec.
Tak je potřeba to číst. "U levicové vlády podporované komunisty mě podobné úvahy nepřekvapují. Jak to však souvisí s nyní deklarovanou snahou dominantního vládního hnutí ANO pomoci živnostníkům a podnikatelům, opravdu netuším," uzavírá pražský developer.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž