Přeskočit na hlavní obsah

Deník.cz: Utáhněte kohouty topení a správně větrejte. Ušetříte

Před sezonou se vyplatí prověřit radiátory i kotel. Peníze ušetří časovače nastavení teploty, píše celostátní server Deník.cz.

I když panuje teplé babí léto, podzim přinesl zahájení topné sezony. Majitelé bytů by se na ni měli připravit včas. „Nejlepší je srpen nebo září. Zimní boty si totiž taky nekupujete v květnu ani v prosinci. Lidé to ale obvykle nechávají na poslední chvíli,“ řekla Deníku Kamila Plicková z pražské společnosti Plicková Servis, zaměřené i na topenářské a plynařské služby.



Prověřte radiátory
Kdo servis nestihl, nemusí věšet hlavu. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní,“ uvedl mluvčí společnosti Ekospol Filip Sušanka. Když topení netopí po celé ploše, bývá příčinou vzduch v trubkách. „Může způsobit citelné tepelné ztráty. Je nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda,“ vysvětlil.

Odvzdušnění může přinést úsporu cca 450 korun ročně. Dále je třeba dbát na to, aby se zbytečně moc peněz neprotopilo. Každý stupeň pokojové teploty navíc podle odhadů navýší účet za vytápění zhruba o šest procent. V obytných místnostech by teplota neměla přesáhnout 22 ° Celsia, v předsíni a na WC 15 stupňů. Topení je třeba udržovat v čistotě, nezakrývat ho a nestavět před něj nábytek.

„Chybou jsou závěsy, které překrývají topení a zadržují teplo,“ míní Sušanka. Vhodné je i krátké intenzivní větrání. Ročně se jím dá ušetřit asi 1800 korun.

Jak ušetřit, radí i další znalci. Základem je nastavení správné teploty. „Zbytečně nepřetápějte, ale udržujte přiměřenou teplotu, i když odjíždíte na dovolenou,“ doporučuje Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS. Opětovné vytápění prochladlých zdí i interiéru je totiž podle něj zbytečně drahé a mnohdy vyžaduje delší čas. Využít lze i časovačů pro nastavení teploty v domácnosti a termostatických hlavic u radiátorů.


„Můžete je podle potřeby regulovat, například teplotu o pár stupňů snížit v době, kdy jste v práci, nebo během noci,“ prohlásil. Ještě víc než ti, kdo využívají centrální vytápění z teplárny, by si zdroje tepla měli hlídat lidé vytápějící byty vlastními kotli. Kromě pravidelné roční údržby plynových kondenzačních kotlů je třeba nechat si zkontrolovat nastavení zařízení i při změnách tepelných podmínek v domácnosti, jako jsou výměny topných těles či rekonstrukce oken.

Kdy je topná sezona
Topit se podle vyhlášky má od začátku září do konce května. Dodavatel je povinen začít s vytápěním, když je průměrná denní teplota vzduchu ve dvou následujících dnech nižší než 13 ° Celsia a nečeká se silné oteplení. Dodávky mohou být dočasně přerušeny, když průměrná teplota vzduchu přesáhne 13 ° Celsia a v dalších dnech se její pokles neočekává.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Konec okupace. Ochránci přírody ukončili u Milovic desetiletý úklid po sovětské armádě

Tisíce hodin práce dobrovolníků, miliony korun vynaložených na odvoz suti po zbořených vojenských objektech, odstraňování starých pneumatik, ostnatých drátů i minuce. Tak vypadal desetiletý úklid pozůstatků po sovětské armádě, který symbolicky ukončila ochranářská společnost Česká krajina. Hlavní práce na čištění vojenského prostoru tak skončily přesně 55 let po zahájení okupace někdejšího Československa sovětskou armádou a vojsky dalších zemí Varšavské smlouvy dne 21. srpna roku 1968. „Zatímco poslední sovětští vojáci odešli z Milovic 30. června roku 1991, pozůstatky po jejich pobytu se v bývalém vojenském prostoru nacházely více než další tři desetiletí. Pro přírodu tak okupace skončila až dnes, více než třicet let po odchodu posledních sovětských vojáků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice založila rezervaci velkých kopytníků. „Úklid po sovětské armádě tak paradoxně trval déle, než samotný pobyt vojáků,“ d

E15: Za mzdu na stavbě ať ručí firma, navrhuje Jurečka. Zdražíme byty i silnice, varují stavaři

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá úpravu zákoníku práce zabývající se vztahy ve stavebnictví. Má poskytovat ochranu všem zaměstnancům včetně agenturních, kterým zaměstnavatel za plnění práce pro dodavatele nevyplatil mzdu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví se proti návrhu ostře ohradil s tím, že stavebnictví má sehrát roli obětního beránka, protože na jiná odvětví se úprava nevztahuje. Šéf Ekospolu Evžen Korec tvrdí, že následkem by mohlo být nejméně pětiprocentní prodražení staveb. Svaz argumentuje, že návrh diskriminuje stavební firmy, s čímž souhlasí Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. „Z odůvodnění návrhu není jasné, z jakého důvodu mají požívat ochrany zaměstnanci ve stavebnictví, a nikoliv například v IT, v automobilovém nebo leteckém průmyslu či v dalších odvětvích rovněž založených na dodavatelských řetězcích,“ stojí v její připomínce. Úprava přichází s takzvaným institutem ručení. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanec, kterému subdodavatel ne

Vzácné vlhy pestré letos poprvé hnízdí přímo v milovické rezervaci velkých kopytníků

Pestrobarevné vlhy pestré letos poprvé hnízdily přímo na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci objevili jejich typické nory hned na dvou místech pastevní rezervace. „Již před třemi lety ornitologové zaznamenali, že do rezervace velkých kopytníků zalétává několik párů vlh pestrých. Tehdy ale ještě hnízdily mimo pastviny velkých býložravců. Letos poprvé si vlhy vytvořily hnízdní nory přímo na území pastevní rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Vlhy pestré patří na tuzemském Červeném seznamu mezi silně ohrožené druhy ptáků. Právě velcí kopytníci přitom pomáhají vzácným vlhám nejenom zajišťovat potravní nabídku, ale i vytvářet biotopy vhodné k hnízdění. „Pastva velkých kopytníků výrazně zvýšila květnatost celého území a tím i početnost hmyzu, kterým se vlhy pestré živí. Zároveň velcí kopytníci tu a tam pomocí kopyt a rohů na svaž